| Evomer a întrebat:

poate sa imi zica cineva ce liceu trebuie sa urmez dupa ce termin clasa a 8-a ca sa devin inginer constructor si ce facultate ar trebui dupa ce termin liceul.Multumesc

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In facultate ti-ar fi mult mai usor daca vei urma un liceu din filiera teoretica, profilul real si specializarea matematica-informatica--- pentru profesia de inginer ai nevoie de cunostintele de matematica, fizica, informatica si chimie dobandite in liceu! Tot de folos iti va fi si daca urmezi un liceu din filiera tehnologica si profilul tehnic--- doar ca, in facultate iti va fi un pic mai greu cu matematica si fizica decat daca ai fi ales mate-info.
Cat despre facultate, depinde ce fel de constructor iti doresti sa devii. Exista facultati de constructii de masini si facultati de constructii civile, industriale si agricole.