| Xir0 a întrebat:

Buna! In prezent sunt elev in clasa a 8a, iar misiunea mea pentru viitor este sa devin un pompier.
Ma intrebam ce pasi trebuie sa urmez pentru a realiza acest lucru. Din cate am citit, ar trebui sa ma inscriu la o facultate speciala.

Este important ce fel de liceu termin? (Filologic, Teologic, etc)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa faci liceul, sa obtii diploma de bacalaureat si apoi sa reusesti la admitere si sa termini Faculytatea de pompieri din cadrul Academiei de Politie din Bucuresti (pentru ofiter) sau scoala de subofiteri pompieri.
Ar fi bine sa faci liceul pe un profil real, cred ca pe profil de stiinte ale naturii ar fi cel mai indicat.
Nu conteaza asa de mult profilul, importante sunt diploma de bacalaureat, indeplinirea criteriilor pentru a candida si reusita la admitere.

| Xir0 explică (pentru Ioandelasal):

Chair si daca voi urma un liceu cu profil agricol?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Xir0):

Ti-am spus ca n-are importanta profilul liceului absolvit, celelalte enumerate sunt importante, asa ca poti candida si dupa liceul agricol.

4 răspunsuri:
| anonim3247 a răspuns:

Ca să ajungi pompier îți trebuie diplomă de bac.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Indiferent de liceul terminat, cu diplomă sau nu de bacalaureat, se poate merge la pompieri? Dar, dacă ai evaluarea, alege un liceu militar, îți va fi mult mai de folos pentru viitoare carieră de pompier. Sunt un pompier în rezervă.