| CMGeorge98 a întrebat:

Poti sa lucrezi in IT daca nu ai o facultate (Mate-info, automatica si calculatoare) ci doar un curs in domeniu? De ce ar alege angajatorul pe cineva care a facut pur si simplu un curs in loc de facultate?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Angajatorul urmareste sa faca PROFIT prin angajati.
Il intereseaza ce STII sa faci, nu ce diploma ai.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe ala mai bun

| GabiDumitrescu a răspuns:

Se dau TESTE de inteligenta si problem-solving, plus limbi straine - in functie de caz. Degeaba ai terminat facultatea bursier daca esti plafonat si ai intelect de maimuta. Orice angajator serios scoleste angajatii noi si mai face si chestii care sa ii fidelizeze - pentru ca nu e deloc ok sa stai cu un om cateva luni bune ca sa il aduci la liman si dupa nici un an sa iti plece la alta firma.

| JicaContra a răspuns:

Raspunsul e da... DAR
IT este o umbrela, care acopera multe, multe, MULTE, deci trebuie sa iti gasesti un domeniu in care ai putea fi bun
iar, ca sa lucrezi fara diploma trebuie sa fii FOARTE BUN, asa ca aici intervine cat de bine poti sa inveti singur

hai sa recapitulam: da, DAR...

Răspuns utilizator avertizat
| RaduRobertRO a răspuns:

Depinde ce curs ai facut, depinde ce experienta ai. Cel mai bun IT-ist de l amine din oras nu are facultate, e autodidact. Insa are o experienta de 20 de ani in domeniul IT. Acolo unde se face selectie prin examen se poate si fara facutltate in domeniu, unde e selectie de sosare, clar ca va fi ales cel careare CV-ul mai atractiv. Daca nu este o evaluare directa, evident ca se da mai multa incredere celui cu studii. De aceea este recomandat sa dai pe langa interviu [ vorbe ] si un examen la angajare. Mai ales practica. Ca de teorie suntem satui...

| CataCatalin994 a răspuns:

Fara facultate trebuie sa fi tatic, altfel esti filtrat repede, mai ales ca vor fi multe locuri de munca unde nu te califici sa mergi la interviu ca nu ai diploma.