| anonim_4396 a întrebat:

Salut,Trec clasa a 12 a si ma gandesc serios sa dau la facultatea de marina din Constanta, la sectia Marina Civila.Intrebarea mea este urmatoarea.
Cum este ca facultate? Este o facultate grea? Pe ce materii trebuie sa ma axez, va rog dati-mi si mie niste informatii ajutatoare.

2 răspunsuri:
| yo0krysty99 a răspuns:

Salut! Fratele meu a fost admins anul acesta la academia fortelor terestre din Sibiu. In mare parte toate ramurile armatei la admitere se lovesc in cap(fie marina, fie aviatie, fie forte terestre, la medicina difera putin deoarece trebuie sa stii chimie si biologie), este cam acelasi principiu. Facultatea este foarte buna deoarece dupa absolvire ai loc de munca asigurat etc. Ca sa fi admis trebuie sa stii la admitere engleza peste nota 6, matematica(trebuie sa stii multa matematica ca sa faci de o nota mare ca sa ai media asigurata) si psihologie(materia care este studiata in clasa a X-a) si bine inteles sa ai conditie fizica buna incat sa treci probele sportive.

| JuSt222 a răspuns (pentru yo0krysty99):

M-ar interesa partea de marina civila, nu de marina militara...