| AlexTheMan a întrebat:

Vreau sa urmez facultatea de Automatica si calculatoare (ca sa devin programator). Insa urmez un profil uman, filologia, fac TIC 4 ani si voi da si competenta? La scoala ma descurc am numai peste 9. Insa e bun profilul pentru aceasta facultate? sau ar fi trebuit sa urmez alt profil? Cate sfaturi pentru ca nu ma descurc, va rog mult! (Dau funda!)

Răspuns Câştigător
| Dugalle a răspuns:

Liceul e mai mult pentru dezvoltare personala in ziua de azi, nu de cariera.

Eu am terminat stiintele sociale si acum sunt la automatica si calculatoare anul 2 deci se poate.

Am terminat umanul, am dat la o facultate de calculatoare ce nu cerea bac la mate si am intrat la buget.
Primul an mi-a fost foarte greu si credeam ca o sa pic anul ca m-am dus in sesiunea de toamna cu 7 restante dar mi-am luat 4 examene si am luat anul si sunt la buget.

Cum am reusit? Pai, tot anul m-am bazat pe copiat si in toamna ca sa vezi am invatat la unele materii si am luat. Am invatat strict ceea ce se dadea la examen.

| DerpRo69 a răspuns (pentru Dugalle):

Cum se cheamă facultatea la care esti?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E cel mai prost profil de liceu pe care il puteai alege. TIC este irelevant in programare iar la facultatile de profil vei avea mari probleme cu matematica, pentru ca vei face matematica serioasa M1 care se face doar la profilurile mate info

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Totuşi, dacă doreşti să te înscrii la A.C., atunci ar fi fost indicat să faci un liceu cu specializarea de Matematică-Informatică ( chiar cu intensiv Informatică )!

Toate cele bune!

| MultiCore a răspuns:

După cum a spus și suntserios, filologia este cel mai nepotrivit profil. Nu se leagă cu programarea. La AC se face matematică și fizică la nivel mult superior celui din liceu de la profil de mate-info intensiv. Nu mai vorbesc de programare. Și P.S. Pentru programator ar fi mai recomandat să mergi la informatică pur. Nu AC. Acolo se face și mult hardware. Ca și sfat final: nu o să faci față dacă termini filologie și mergi la AC. Acesta este adevărul. Singur e cam greu să te pregătești. Iar meditații nu poți obține destule și nu cred că dispui de banii necesari.

| Stefxn a răspuns:

In primul rand, daca vrei sa fii programator atunci e mai pe plan facultatea de informatica, de la AC ajungi inginer... Nu conteaza profilul la care esti, dar te afecteaza faptul ca la filologie ma indoiesc ca va invata mate si info cum trebuie. Poti schimba profilul sau poti face pregatire sau poti sa inveti singur dar e greu fara un indrumator. Succes!

| SatanicBear a răspuns:

Stiu pe cineva de la filologie care a intrat, chiar anul asta, la automatica in Bucuresti, deci profilul din liceu e irelevant.
Ai note bune, nu te-ai gandit la o scoala din strainatate?