| Andrei41242521 a întrebat:

Salutare! Am o intrebare, dupa ce termini facultatea de teologie pastorala, esti hirotonit direct preot sau esti hirotonit diacon si apoi dupa un timp esti hirotonit preot, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Decebal a răspuns:

Da, poti vorbi si cu preotul paroh. Vei fi repartizat nu neaparat in comuna unde locuiesti, ci acolo unde va fi nevoie de preot. E o lupta uneori (murdara) intre tinerii preoti in obtinerea celor mai bune parohii disponibile.

20 răspunsuri:
| Decebal a răspuns:

Dupa ce termini Facultatea de Teologie Pastorala, primul lucru care trebuie sa-l faci e sa te casatoresti ca sa ai dreptul sa fii hirotonit diacon si mai apoi preot. Poti alege si calea calugariei: fara sa te casatoresti vei fi tuns in monahism, herotonit ierodiacon si peste un an sau doi: ieromonah.

| Brizbriz a răspuns (pentru Decebal):

Acum nu mai sunt virgin, dar eu sunt de vina, m-a pus DRACU' sa citesc intrebarea, SI raspunsul laughing

| Andrei41242521 explică (pentru Decebal):

Nu am chemare spre monahism, am chemare spre preotie, deci dupa ce termin facultatea o sa fiu diacon si dupa cat timp voi fi hirotonit preot?

| Decebal a răspuns (pentru Andrei41242521):

Vei avea ocazia să vorbești cu un ierarh local (episcop, arhiepiscop, mitropolit) care, observând dedicația ta personală, va decide după cât timp vei fi hirotonit preot.

| Decebal a răspuns (pentru Decebal):

Și dacă consideri că ai chemare de a fi preot, te sfătuiesc să ai răbdare. Răbdarea este la fel ca Sfânta Cruce o armă împotriva forțelor răului care nu vor înceta să te tulbure.

| Andrei41242521 explică (pentru Decebal):

Iti multumesc sincer din suflet ca mi-ai dat aceste sfaturi! Am o chemare foarte mare spre preotie, crezi ca ar trebui sa vorbesc si cu preotul paroh sa imi dea niste sfaturi? Si inca o intrebare cum voi fi repartizat in parohie, adica voi fi repartizat la o parohie din comuna unde locuiesc si este loc la acea parohie si zic asta deoarece e o parohie foarte mare si e doar un singur preot! Iti multumesc inca o data

| Andrei41242521 explică (pentru Decebal):

Iti multumesc nespus de mult! Mai am o intrebare daca nu te deranjez, stiu ca pentru a intra la facultatea de teologie pastorala trebuie sa inveti dogmatica, e grea? Voce am pentru proba muzicala nu imi fac probleme, sunt confuz la partea cu dogmatica din ce carte invat si daca e greu!

| Decebal a răspuns (pentru Andrei41242521):

Ca sa intelegi mai bine Dogmatica, te sfatuiesc sa citesti Biblia (Vechiul/Noul Testament)si mai ales Patristica - in Dogmatica, gandirea Sfinţilor Părinţi este pe primul loc (cu alte cuvinte - dogmatica este revelatia filosofica, invatatura Sfinţilor Părinţi despre credinta. Recomand DUMITRU STANILOAE - TEOLOGIA DOGMATICA ORTODOXA in PDF vol. I https://fdocumente.com/......-ipdf.html

| Andrei41242521 explică (pentru Decebal):

Multumesc chiar m-ai ajutat enorm de mult! Doamne ajuta

| Andrei41242521 explică (pentru Decebal):

La admitere la facultate daca nu ma insel trebuie sa ai binecuvantarea preafericitului daniel. E adevarat?

| Decebal a răspuns (pentru Andrei41242521):

Nu neapărat. Ești din București? Recomandare de la părintele duhovnic ar fi binevenită și de ce nu, binecuvantarea ierarhului local. De ex: dacă ești din Constanța, a arhiepiscopului Teodosie, dacă ești din Iași, a mitropolitului Teofan...

| Andrei41242521 explică (pentru Decebal):

Sunt din Suceava, deci e bine si de la parintele duhovnic daca nu pot ajunge la ierarhul local? Tu ai facut facultatea de teologie vad ca stii destul de bine despre ce e vorba! Conteaza media de la bac la admitere adica ma va afecta cu ceva in bine sau in rau?

| Decebal a răspuns (pentru Andrei41242521):

Deci vrei sa te inscrii la Facultatea de Teologie Ortodoxa din Iasi? Mai multe informatii gasesti pe pagina facultatii https://www.teologie.uaic.ro/admitere/licenta/ daca vei avea alte intrebari referitor la dosarul de admitere/ probele de concurs poti suna direct nr 0232 201328; 0232 201102 int. 2424, 2423, 2425.
sau sa scrii mesaj la adresa de mail: teologie. ortodoxa@uaic.ro
Dumnezeu sa te binecuvanteze!

| Andrei41242521 explică (pentru Decebal):

Frate, iti multumesc enorm de mult. Dumnezeu sa te binecuvanteze!

| Andrei41242521 explică (pentru Decebal):

Da vreau sa ma inscriu la Iasi. Eu zic ca e o facultate buna!

| Andrei41242521 explică (pentru Decebal):

Salut, vin cu o intrebare dupa cateva zile, sper sa nu te deranjez, as putea vorbi cu preotul paroh sa ma ia el in parohie la el ca sa slujesc dupa ce voi fi hirotonit sau te repartizeaza unde vor ei ( vreau sa precizez ca ma inteleg bine cu preotul si ca este loc in parohie)?

| Decebal a răspuns (pentru Andrei41242521):

Nu mă deranjezi. Îți recomand să ai răbdare, fiule. Toate se fac cu răbdare și la momentul potrivit. Desigur poți vorbi cu părintele duhovnic despre intențiile tale, oricum, necunoscute sunt căile Domnului... Fiecare preot trebuie să aibă parohia lui. În doi, la aceeași parohie va fi, cum să zic, cam strâmt? Tu învață, roagă-te, și Dumnezeu îți va îndrepta pașii în viață pentru că fără El suntem nimic. Suntem robi ai păcatului și în nemernicia noastră punem la grea încercare bunătatea lui Dumnezeu.

| Andrei41242521 explică (pentru Decebal):

Multumesc mult, mi-ai raspuns la intrebari foarte frumos. Dumnezeu sa te binecuvinteze!

| Andrei41242521 explică (pentru Decebal):

Nu mi se pare stramt in doi preoti, zic asta deoarece parhoia e foarte mare, are in jur de 300 de metri patrati, si preotul de aici mai invita din cand in cand diferiti preoti la slujba si nu e deloc stramt!

| Andrei41242521 explică (pentru Decebal):

Si la parohie au slujit 2 preoti in urma cu 2 ani doar ca celalalt preot a decedat din pacate intr-un accident de masina ( Alexandru Argatu) probabil il recunosti dupa nume

| Decebal a răspuns (pentru Andrei41242521):

Da, poti vorbi si cu preotul paroh. Vei fi repartizat nu neaparat in comuna unde locuiesti, ci acolo unde va fi nevoie de preot. E o lupta uneori (murdara) intre tinerii preoti in obtinerea celor mai bune parohii disponibile.