| wope a întrebat:

Salutare, cer si eu o parere generala. Acum cativa ani de zile am facut greseala fiind sub presiune dupa bac sa ma inscriu ca soldat in armata, am terminat instructia si dupa 2 ani mi-am dat demisia deoarece nu era deloc ok si eram departe de casa(faceam naveta), de ceva timp muncesc remote la un call center si invat programare intr-un bootcamp care spune ca te si angajeaza, dar in alta zona a tarii. Problema este in felul urmator, avand in vedere situatia actuala in lume, razboaie peste razboaie si un risc in crestere ca in urmatorii ani sa avem si noi unul, faptul ca sunt rezervist ca soldat ma nelinisteste zilnic si nu ma pot concentra pe invatat, de multe ori imi trece prin cap sa ma reinscriu in armata dar sa am un grad mai mare si eventual sa ma ocup de calculatoare sau ceva mai ok in caz de orice, dar in acelasi timp nu-i asta chiar obiectivul meu in viata. Voi v-ati facut un plan B in caz de ceva neprevazut?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Salut, in primul rand te ingrijorezi nefondat, precum ai avea 'anxietatea' celor din povestea drobului de sare, este un DACA in speta expusa de tine, nu uita!
nu stim cand vom avea un razboi sau daca vom avea! sa ne facem griji pentru un viitor mai putin sau mai mult indepartat, este la fel cum mi-as face griji ca as putea muri lovit de fulger, s-ar putea intampla asta caci au mai fost cazuri, dar daca nu se intampla? nu mi-am facut griji degeaba oare?
concentreaza-te pe ceea ce vrei tu sa faci in viata si lasa grijile acestea ale armatei deoparte
si daca te-ar chema ca si rezervist sa faci 'trageri' intr-o buna zi, asta nu inseamna ca ne bate la usa un razboi! sunt probabil niste ordine venite de sus care vor sa aiba ei niste statistici clare, cati soldati are armata tarii cutare, cati rezervisti are tara cutare, ce echipament are, ce pregatire are etc

dar trag totusi si un semnal de alarma, iti inteleg teama, dar daca absolut toti oamenii am fi ca tine? daca stra-strabunicii nostri ar fi fost ca tine? ar fi predat armele in fata turcilor fara sa lupte
daca spartanii ar fi fost ca tine? pai nu ar mai fi ramas in legenda cei 300 de soldati legendari cu Leonidas in frunte, ci ar fi ramas in istorie ca fiind "niste spartani care s-au speriat si au aplecat capul in fata perșilor"winking
stiu ca raspunsul meu nu va fi apreciat de tine cu funda, stilul meu caracteristic fiind unul ce implica notiuni precum corectitudinea sau dreptatea in diferitele lor forme, dar expuse intr-un cadru de multe ori usor acid, asa ca nu am nicio problema daca nu voi fi apreciat.
cred ca ai inteles absolut tot ce am scris, si vei intelege si nota sarcastica

| Simpatic a răspuns (pentru Simpatic):

Wow se pare ca 'aciditate' mea mai functioneaza cateodata cand este sub forma unui mesaj adresat uneor persoane cu reale capacitati intelectuale, si nu asupra unor melteni care ar jigni in secunda 2 pentru ca in bezna lor intelectuala s-ar simti ofensati de un mesaj al meu care nu ar incerca decat sa le ilumineze gandirea!
bvo tinere si multumesc pentru funda!

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Războiul din ziua de azi te ajunge oriunde, că ești militar, rezervist sau civil.

| Hyperion7 a răspuns:

Ca o părere pur subiectivă,oricum mori la un moment dat,fie că ești rezervist,fie că ești superior, iar dacă ți-e scris sa mori, o să mori fie că vrei, fie că nu.
Fă ceea ce crezi că este bine pentru tine și nu lasa frica sa te consume.
Acum na, cum știiiii

| ioana748 a răspuns:

Dar de cand ne naștem stim sigur ca vom muri. Acest lucru nu inseamna ca intre timp nu ne bucuram de viață. Este bine sa ai un plan B dar nu sa treci direct la el sarind peste A.
Asa ca daca ai alt obiectiv mai bine te ocupi de el. Nu mai fii asa pesimist, cu gandul la un razboi ipotetic tu nu te bucuri de ziua de astazi.
Mult succes in ceea ce-ti doresti si sa ti iasa cum vrei tu.
Toate cele bune,