| BulanShow a întrebat:

Eu as dori sa dau la Academia Militara dupa ce termin liceul si nu stiu ce profile sunt in Bucuresti...
Adica ma rog stiti si voi ca in armata prima oara esti soldat dupa aceea poti da la scoala de ofiteri si dupa aceea din 2 in 2 ani iti avanseaza gradul (si bine-inteles salariul)...Eu am o matusa in Constanta care este la Marina Militara si mi-a explicat ea cam ce trebuie sa fac si am inteles, insa ea spune ca mai bine ar fi sa dau la Bucuresti ( eu stau in Pitesti si ar fi mai aproape de familie ) sau la Sibiu (aviatie)...Asa..si acum intrebarea propiu-zisa:
Ce profiluri sunt in Bucuresti? Adica. cum este la Constanta Marina Militara sau la Sibiu de aviatie... La Bucuresti ce este? Forte Terestre sau ce?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Academiile astea militare pregatesc de fapt specialisti cu o pregatire superioara in diverse domenii dar cu specializare pe domeniul armatei si care o sa lucreze in armata, nu ies militari pe o anumita arma. De la Academia Tehnica Militara din Bucuresti iesi de fapt inginer in cadrul armatei, inginer electronist sau inginer pe partea de mecanica la utilaje/vehicule/arme militare si avioane. http://www.mta.ro/face/index_e.php
De la cea din Sibiu iesi un fel de economist/manager dar in domeniul militar. http://www.armyacademy.ro/admitere.html
De la cea din Brasov iesi tot cu specializare economica dar pe domeniul aviatie http://www.afahc.ro/admitere/index_admitere.html
In Bucuresti mai este Academia de politie ca facultate http://www.academiadepolitie.ro/old/Facdepol/index.html, unde se studiaza drept in principale pentru armele: politie, jandarmerie, pompieri si mai este si o sectie speciala numita arhivistica. Daca vrei sa te faci ofiter-militar trebuie sa faci de fapt o scoala de ofiteri. Poate cel mai bine este sa mergi la voi la centrul de recrutare si informare, gasesti aici adresa http://www.util21.ro/......omania.htm si-i intrebi direct pe ei ce vrei, te gandesti si tu inainte cam ce vrei sa faci de fapt si ce arma, si poate ei mai stiu si alte variante/locatii sa-ti propuna, sa faci si ce-ti place si sa fie si convenabil cu casa. succes!

| BulanShow explică (pentru mixxjim):

Da multumesc mult. Aseara am stat pana in jur de 3 dimineata si m-am uitat pe site-urile armatei si am inteles tot ce imi doresc sa fac si ce trebuie sa fac... Oricum nu dau detalii mai multe aici pe site... Daca doresti sa ramanem preiteni..cine stie sa mai discutam sau poate sa-ti zic tot ce am aflat aseara ia id meu : eduardinho29

| mixxjim a răspuns (pentru BulanShow):

Cu multa placere! oricand, daca pot si ma pricep, cu placere mai dau cate o vorba. mult succes si spor!

4 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

Nu stiu ce este matusa ta, dar ti-a dat niste informatii foarte eronate ( sau ai inteles tu gresit). La Sibiu sunt fortele terestre, aviatia fiind la Brasov! Cand intrii in armata, asta in cazul in care dai direct pentru ofiteri (practic da la academie dupa ce termini liceul) NU esti soldat ci student gradat ( e diferenta!) iar din prima categorie nu vei face parte niciodata! Apoi gradele nu cresc din 2 in 2 ani. Nu exista o regula. Sunt grade pe care trebuie sa stai si 4 ani. Deci depinde de grad. In plus de asta pentru a avansa ai nevoie de cursuri, functie si multe altele. Deci nu e asa usor cum pare.
La Bucuresti e Academia Tehnica Militara. Poti sa cauti si sa intri pe site-ul lor sa vezi exact despre ce e vorba. Mult succes!