| premiumself a întrebat:

Salutare, tuturor! Ce parere aveti despre IT? Credeti ca este posibil sa lucrezi in acest domeniu fara sa termini o facultate de informatica? Din ce am inteles eu, se poate si fara, doar ca gasesti mai greu un loc de munca. Este adevarat ca matematica se cere intr-o proportie mica comparativ cu ceea ce crede lumea? Engleza este necesara si daca lucrezi pentru o firma din Romania? Cat despre angajare si experienta, care sunt pasii de urmat pentru a capata in primul rand experienta, iar mai apoi, ce trebuie sa faci pentru a ajunge la un interviu de angajare? Iar ultima intrebare, este, care este cel mai usor job in it pentru inceput? Va multumesc si va doresc o zi minunata!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Am o parere foarte buna despre IT.

Da, e posibil sa lucrezi fara facultate. Important e sa stii meserie.

Da, e posibil sa ai a 2a sansa sa fii chemat la interviu in fata unui canditat cu aceeasi experienta in CV dar cu facultate terminata.

Legat de matematica realitatea e ca intr-adevar, majoritatea programatorilor nu folosesc matematica la propriu in treaba de zi cu zi. Bineinteles exceptand ceea ce tine de programarea jocurilor / prelucrari grafice samd... unde se foloseste intr-adevar matematica. Schemeria cu matematica e ca iti formeaza un mod de gandire care te ajuta foarte mult sa intelegi si sa faci algoritmica.

Experienta o faci pe cont propriu cat de cat.
De asta ajuta mult facultatea, iti da sansa 3-4 ani cat studiezi sa iti faci 1-2 proiecte, sa prinzi poate un internship ceva ceva de pus la portofoliu.

Jobul cel mai usor e ala pe care stii sa il faci.

Unii poate considera testarea usoara, altii poate programarea web samd.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt pe Internet dacă cauți cu Google firme care oferă cursuri de formare în IT, fără să ceară să ai facultate în domeniu. Cauți pe Google cursuri IT cu angajare Cluj, București. După finalizarea cursului îți oferă loc de muncă.

Răspuns utilizator avertizat
| Cristina12387 a răspuns:

Cunosc pe cineva care lucreaza in IT si are si colegi care nu au facultate pe domeniu, dar au facut un curs de programare. Este nevoie de un astfel de curs ca sa se uite angajatorii la tine. Legat de experienta, poti spune ca in cadrul cursului ai creat diverse programe sau ai indeplinit anumite task-uri practice cu succes. Lucrurile astea pot fi detaliate in CV. Cursul se adauga la rubrica de experienta din CV. Pe langa asta, poti mentiona in CV si faptul ca esti atras/ pasionat de tehnologie, ai un simt tehnic dezvoltat+ alte abilitati necesare. Este bine sa mentionezi contextul in care ai demonstrat fiecare abilitate in cadrul descrierii tale la rubrica "Despre mine" unde poti spune si despre realizarile tale practice din domeniu. In cazul tau, ceea ce ai lucrat pe cont propriu sau la cursuri si abilitatile tale dovedite ofera experienta necesara pentru un post entry level in domeniu.

| everything29 a răspuns:

Nu te conditiona, fa ti ce ti place. Vointa e totul.