| username75 a întrebat:

Spre ce facultate sau job ar trebui sa ma orientez? Sunt atrasa in domeniul psihologiei si al criminalisticii, gasesc interesanta si medicina legala (desi partea de facultate de medicina generala nu ma atrage). Termin liceul si nu stiu cum sa ma orientez, cum si de unde sa ma informez. Pareri, ceva?

Răspuns Câştigător
| spaikizz a răspuns:

Si mie imi plac primele doua [bine...eu mai am destul timp sa aleg]. Eu as alege criminalisticapentru ca este mai interesanta, dar este si foarte grea psihic. Psihologia este frumoasa, dar totusi nu cred ca ai vrea sa fii un "psihologel " din acesta mic ce impaca cupluri si trateaza adolescenticu dezabilitati fizice, sa ai un cabinet intr-o suburbie sau intr-un orasel si sa stai asa pana la sfarsitul vietii. Ai putea sa fii psihoog tot in domeniul criminalisticii. Nu crezi? E interesant!

Si medicina legala e Ok.

http://www.avocatnet.ro/......alist.html

Aici niste informatii despre psiholog criminalistic, dar pare cam greu! :| :)

5 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Dupa ce ne spui tu ai de ales intre trei facultati diferite: psihologie, drept si medicina. toate trei frumoase care iti ofera perspectiva asupra vietii tale viitoare, trebuie doar sa te decizi ce iti place mai tare. Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| herbalist a răspuns:

Depinde ce anume te atrage mai mult din cele trei cat despre ce anume se studiaza la fiecare banuiesc ca sti sau cel putin te ai informat; la drept e cel mai putin de invatat(ma refer la perioada) iar la medicina e cel mai mult pentru ca trebuie sa faci 6 ani medicina generala dupa care alti 4 pentru specializare; iar psihologia este undeva pe la jumatatewinking

| Marius151 a răspuns:

Mie imi plac tot criminalistica si psihologia si vreau sa fac academia de politie

| username75 explică:

Adrian, m-ai inteles gresit.
Da, sunt foarte indecisa. Nu am pus intrebarea asta ca sa astept un raspuns in genul "fa facultatea de teologie" iar eu sa fac asta. Termin liceul intr-un an, si nu vreau sa aleg pe ultima suta de metri. Pun intrebari ca orice om pentru ca nu stiu cum si de unde sa ma informez. Cum ar trebui sa stiu ce vreau cu exactitate sa fac daca nu am fost informata. Din cauza asta caut. Voiam sa aflu parerilor celor ce au urmat unul din domeniile acestea, sa stiu mai in amanunt ce reprezinta fiecare in parte si ce optiuni de viitor ofera.
Ai dreptate, e urat ca toti fac alegeri doar cu gandul la bani, dar daca vrei sa fii pe picioarele tale ar trebui sa alegi si ceva ce iti ofera o situatie financiara satisfacatoare. Din cauza asta am zis spre ce am inclinatii, pentru ca vreau sa imi si placa ceea ce factongue