| elenasofia a întrebat:

Sunt la mate-info si as vrea dupa sa devin stomatolog, doar ca nu prea imi place chimia. Pe care materii ar trebui sa ma axez mai mult? Cu as putea rezolva problema cu chimia? Si cati ani trebuie sa faci o asemenea facultate?

8 răspunsuri:
| DarkOrbitMoon a răspuns:

6 ani, apoi vine rezidentiatul care mai e si ala vreo 2-3 ani.
Ar trebui sa te axezi pe chimie si biologie. Daca nu-ti place chima, du-te la medicina generala.

| elenasofia explică (pentru DarkOrbitMoon):

Si de la medicina generala poti ajunge stomatoglog?

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru elenasofia):

Nu.Te poti face orice fel de doctor, in afara de stomatolog.Mi-a spus cineva ca din anul doi, de la medicina generala te poti transfera la stomatologie daca ai note suficient de mari.
Oricum, sa intri e destul de usor, dar de terminat o astfel de facultate e crunt.

| elenasofia explică (pentru DarkOrbitMoon):

Imi poti lasa id-ul tau sa-ti mai pot cere niste sfaturi din cand in cand?

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru elenasofia):

Ti-l las intr-un mesaj privat.

| elenasofia explică (pentru DarkOrbitMoon):

Ok

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Cam 5-6 ani dureaza facultatea si se axeaza pe bio si chimie in special.
Te pup! :*

| vRemi a răspuns:

Salut!

Daca esti la mate-info ai posibilitatea dupa sa mergi pe orice.
Facultatea de medicina dureaza 7 ani, 4 faci medicina generala si 3 specializare pe stomatologie (in cazul tau).
Un singur semestru din facultate se face chimie, apoi daca vrei sa mergi pe farmaceutica mai faci, dar daca mergi pe stomatologie nu mai faci chimie dupa.
Cred ca rezisti un semestru cu chimie.

Bafta!