| anonim_4396 a întrebat:

Titularizare geografie!
Avand in vedere ca o parte importanta din subiectele pentru titularizare in geografie se refera la "didactica geografiei", iar eu nu am facut modul pedagogic in facultate, urmand sa il urmez anul acesta la un DPPD din tara, as dori sa pun urmatoarea intrebare: Aceste cursuri fiind destinate atat celor care au terminat literele, chimia, matematica sau geografia, cum de voi obtine eu cunostinte pe specializarea mea, astfel incat sa fiu apt sa rezolv subiecte de genul "Formarea la elevi a reprezentărilor şi noţiunilor geografice"?

Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

Intra pe forumul educatiei, pune acolo aceasta intrebare si vei primi raspuns in mod sigur.Eu am primit pe email o groaza de materiale care m-au ajutat enorm. Oricum cand vei face cursul de pregatire a cadrelor didactice si ti se vor prezenta notiuni de didactica, vei stii sigur sa le adaptezi si pentru geografie!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista in bibliografie cateva carti de pedagogie si metodica pe care daca le citesti vei face fata cu brio la examen.

| Fifylici a răspuns:

Ha daca ei titularizarea nu vrei sa vi la mine la scoala sa ne predai? ca avem o profa ce lasa se dorit

| subiectexam a răspuns:

Daca te intereseaza subiecte si modele din anii anteriori la aceasta disciplina, poti intra aici:
http://examentitularizare.blogspot.com/