| anonim_4396 a întrebat:

Am băgat în mașina de spălat două jachete în care am uitat câte o brichetă.
Jachetele au fost spălate iar când am găsit brichetele, acestea funcționau perfect.
Cum e posibil asta, dat fiind că au stat în apă o oră?

Răspuns Câştigător
| shidance a răspuns:

Bricheta e sigilata apa nu intra si nu le afecteaza cu nimic iar de spart nu se sparg asa usor

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prin stoarcere s-a eliminat apa de la pietrele de la brichete.

| 4ndr33y a răspuns (pentru darrio2007):

Care pietre? sunt pe quartz
nu prea se mai gasesc brichete cu piatra

| darrio2007 a răspuns (pentru 4ndr33y):

Nu prea? Nu stii unde sa cauti. Ai auzit de brichetele BIC?
La Profi, Carrefour.
Si de unde stii ce tip de brichete are ea?

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Am una BIC (roșie) printre alea pe care le-am uitat în jachetă. tongue

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. Si eu folosesc BIC. Una mare mă tine si 3 luni.

| 4ndr33y a răspuns (pentru darrio2007):

Nici tu nu ai stiut, dar ai presupus. Tu de unde stiai ca n-a avut cu quartz? Reciproca e valabila.
Cam agresiva atitudinea, nu ti-am dat in cap, eu zic sa pastrezi o conversatie decenta, daca poti.

| darrio2007 a răspuns (pentru 4ndr33y):

Ai luat foc? Ce ti s-a parut indecent la comentariul meu? Daca nu ar fi avut BIC cu piatra nu ar fi postat asemenea intrebare. La brichetele astea de obicei nu le face bine apa. Sunt fumator de peste 30 si ceva de ani si de cate ori am avut posibilitatea am folosit asemenea brichete. Asa ca sa nu crezi ca sunt vreun puștan caruia ii place sa se contrazica pe aici.

| sierra1 a răspuns:

"Am băgat în mașina de spălat două jachete în care am uitat câte o brichetă. funcționau perfect..Cum e posibil asta"

sunt două variante:
- ce s-a intâmplat e o minuneeeee sau
- brichetele sunt de calitate

alege tu

| Catrice a răspuns:

Dar oare gazul din ele cum de nu curge și sta înăuntru?
Hai ca poți mai mult.

| Emma30555 a răspuns:

Mi s-a întâmplat și mie. Dacă e uscata, merge întotdeauna

| Mopmop a răspuns:

Eu am gasit 2 pix-uri si dupa mergeau perfect.
Nu cred ca le afecteaza prea mult.
Data vitoare cand pui ceva la spalat controleaza in buzunare insa fii atenta daca sunt buzunarele sotului/prietenuluihappy
Cine stie ce surpriza gasestihappy

| 1234568807 a răspuns:

Nu mai lasa lucruri de genu in haine cand le speli

| Lucian4 a răspuns:

Bricheta este ermetica, pentru ca are gaz in interior