| mellisa_1721 a întrebat:

Am o intrebare la anu vreau sa pun gaini la clocit.problema mea e ca am gaini ouatoare adica puicute selectate din acelea.ma intreb daca ele clocesc.sau si daca clocesc clocesc bine? adica dau randament?

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cam greu ca gainile outoare sa cada closca...
Mai bine iti cumperi un incubator si esti mai sigura.
Doar sa alegi ouale cu grija si sa fie controlate, asta inseamna ca trebuie sa ai si cocos la puicutele tale.
O seara bunahappy

| LaLaura a răspuns:

Acum depinde de gaina, daca este closca, o sa iti cloceasca oualele, dar s-ar putea sa manance cateva oua, de aceea in perioada de clocit ( 19-20 de zile), are nevoie de hrana si apa cu regulalitate ( de 1 -2 ori pe zi, sa o scoti de la clocit ca sa bea si sa manace).
Citeste si acest articol, e destul de interesant
http://www.fermierul.ro/modules.php?name=News&file=print&sid=493

| marin81 a răspuns:

Cel mai bine c umperi un incubator, nu stiu exact cat este unul, dar iti rezolva toate problemele