Întrebare recomandată | cristi202 a întrebat:

Am o mare problema.
Am de pus un parchet laminat la o camera mica. Sapa nu e trasa cum trebuie, are denivelari. Nu am putut trage sapa noua pentru ca e zona de trecere, si e foarte dificil. Asta e prima chestie urita. Am pus folie de polistiren extrudat dublu, un rind de 5 mm si unul de 3 mm. Cit de cit, denivelarile nu se mai observa. A doua chestie urita e ca parchetul nu se imbina bine. Nu pot inchega rindul de placi pentru a-l prinde pe ultimul rind pus. Si din cauza asta e un chin. Cind am zis ca am fixat tot rindul, ma trezesc ca e desprins pe undeva si incercind sa il fixez acolo, se desface in alta parte, si asta se intimpla si daca suntem doi oameni pe o distanta de 3 m, cit e un rind de parchet, ori am pus si pe rinduri de 5 m singur (e adevarat ca alergam de la un capat la altul), imi lua ceva timp, dar il puneam. Mai urit e ca ramine distanta la aproape fiecare imbinare dintre placile situate pe acelasi rind, insa cel mai urit e ca dupa ce fixez citeva rinduri, si zic ca e bine, descopar distanta si intre rinduri, nu numai intre placim practic parchetul se desface.
Intrebarea mea e: ce e de facut in situatia asta? Eu cred ca parchetul e de vina, pentru ca nu se imbina corect, nu se imbina la fix. Dar oare asa sa fie? Am mai pus parchet, si pe sapa trasa bine, si pe sapa cu denivelari, insa niciodata nu am mai patit asa ceva. Si nu vreau sa ma dau batut, pentru ca il pun la nasii mei, care sunt niste oameni foarte de treaba, si m-au ajutat pe mine si pe sotia mea de foarte multe ori.

Răspuns Câştigător
| carpediem a răspuns:

Am patit si eu asa. Nu e parchetul "pereche" la nut si feder unde se imbina. Eu am taiat cu cutter-ul o parte din convexitatea (semirotundul) care intra dedesubt, sub cealalta placa, pe toata lungimea placii. E un chin teribil, daca pui o camera pe zi, stai bine...Din cauza ca e prea bombat profilul, nu-i da voie sa intre complet in placa urmatoare si atunci cand calci pe el si se flexeaza, sare. Taie 2 straifuri perpedicular, astfel sa poti vedea ce se intampla cand imbini si o sa intelegi ce trebuie sa tai. O sa vezi ca nu-i da voie sa se apropie marginile suficient. Nu incerca sa-l bati cu tragatorul ca-l strici si nici nu sta. Iar cu denivelarea e nasol, nu aveai ce face decat ce ai facut si tu. Mai nasol ca in timp, daca se lasa cand pasesti pe el vor aparea evidente imbinarile. Daca te mai pot ajuta da-mi un mesaj. Bafta.

| cristi202 explică (pentru carpediem):

Multumesc mult! Chiar ma intrebasem unde poate fii buba, ca nu mai stiam ce sa cred. Pina la urma am scos-o cum trebuie.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Exista o singura solutie in acest caz: sapa autonivelanta. Restul sunt improvizatii.

| MMihai a răspuns:

Parchetul este făcut din niște bucăți de lemn.
Când pui parchet acesta trebuie pus pe o suprafață strict orizontală și strict plană, sau așa cred eu că ar trebui să fie.
Ar trebui să ai și o pregătire teoretică privind modul cum trebuie pus parchetul.
S-ar putea ca pe vremea lui Dej sau a lui Ceaușescu să fi fost tipărită o carte numită cartea parchetarului / cartea muncitorului parchetar, etc. și ar trebui să o cauți la BCS= Biblioteca Centrală de Stat.
Trebuie ca parchetul să fie corect fabricat.
Se verifică cu șubler, micrometru, de aia cu bulă nivel, șamd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.constructiiromania.ro/? p=19
asa trebuie sa pui placile https://www.google.ro/......ps?/search
nu trebuie pus pe randuri.imbini o jumatate cu cealalta jumatate

| ioana21S a răspuns:

Buna...ar fi mai bine sa aduci un mester bun, priceput in pusul parchetului.Nu o sa te coste mult.Cu experienta in domeniu.Bafta!

| Alexis7591 a răspuns:

Ai dat nivelul, inainte de a incepe lucrarea? Totul depinde, de nivelul dat.Trebuie sa fie perfect orizontal.Sapa poate sa fie dreapta, dar in panta si atunci incep necaurile...Intotdeauna,in constructii conteaza foarte mult ORIZONTALA si VERTICALA (cele mai importante). Daca astea nu sunt respectate, pe parcursul lucrarilor, dai de necazuri si te chinui = lucrari de proasta calitate.

| Marin_Preda_1949 a răspuns:

Pune decat polistirenul de 5 mm. si schimba sensul de montaj. Alege un parchet cu dublu clic.

| SkyRainb0w a răspuns:

Salut!
Nu sunt eu mare specialist dar parerea mea ar fi sa scoti parchetul, sa faci rost de un dreptar( de preferat de aluminiu) de 2-5 m si sa il pui peste folia extrudata. Unde denivelarile sunt clare poti lua o dalta sai, daca e ridicare sa mai iei din ea si daca e gaura sa mai completezi...parerea mea
Succes!

| raduconstantinb a răspuns:

Depinde ce fel de parchet pui, simplu clic, dublu, etc., ai putea sa incerci sa pui aracet la clicuri, asta ar fi varianta. eu unul asa am facut la parchet repus.