| xDanyxDany a întrebat:

vreau sa schimb parchetul din camera mea, iar intrebarea mea este ce sa pun sub noul parchet (laminat) ca sa nu se mai formeze mucegai. Am incercat tot felul de solutii, am pus polistiren expandat dar tot iasa mucegai, am pus polistiren extrudat, iasa chiar mai bine cu extrudat, am pus folie de aia ieftina si tot iasa. Va rog sa ma ajutati ca nu mai suport mucegaiul acela, peretii sunt izolati dar imi iasa mucegai de la plinta in sus pe o distanta de 10 cm si sub mobila chiar daca am picioare la mibila de 3 cm

11 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Problema este la izolatia casei.

| manuel72 a răspuns:

Inseamna ca stai la parter si este apa la subsol, iar mucegaiul e ca la el acasa.

| xDanyxDany explică (pentru manuel72):

Stau la casa iar camera unde am mucegai este noua, este facuta de 3 ani in plus fata de asta este ridicata fundatia cu 30 cm de la pamant

| manuel72 a răspuns (pentru xDanyxDany):

O solutie pentru mucegai e sa speli partea de perete mucegait cu hipoclorit.Trebuie sa pui hipocloritul intr-un vaporizator si il pulvezizezi peste mucegai, il lasi sa actioneze 10-15 minute apoi stergi cu o carpa. Daca e nevoie repeta operatia.Nu sterge mucegaiul cu o carpa uscata sau cu matura inainte de a pulveriza hipocloritul, risti ca sporii mucegaiului sa se ridice in aer si sa se depuna in alte parti ale camerei si in loc sa ai un rezultat pozitiv, te umpli de mucegai peste tot.Cumva ai mucegai doar pe peretii exteriori? Sunt din boltari de ciment?

| xDanyxDany explică (pentru manuel72):

Peretii sunt din caramida arsa, peste caramida este data o tencuiala in care am bagat o solutie care o face foarte rezistenta iar mucegai nu este deloc pe exterior

| xDanyxDany explică (pentru manuel72):

Si mai este o chestie ciudata, numai vara se face mucegai, se mai face si iarna dar doarte putin dar vara ma inebuneste

| manuel72 a răspuns (pentru xDanyxDany):

Tu fa cum ti-am spus eu, n-ai sa ai rezultate permanente, dar daca stergi cu hipo periodic poti sta linistit un timp.Cauta ceva solutii impotriva mucegaiului, dar care sa dea rezultate.Se vede ca peretii trag umidtate de la fundatie, nu stiu cum e facuta casa ta, dar daca camera e noua banuiesc ca ai facut o sapa peste care pui parchetul.Sub sapa este pamant? Ai izolat-o? Cand scoti parchetul vezi daca nu cumva e umeda sub locul unde ai mucegai.

| CaLyStuu a răspuns:

Incearca sa dai cu o solutie scumpa, si buna, apoi sa pui 2 straturi de folie de aia ieftina, lipita cu scoci, si pe ea solutie. Eu asa am facut si nu mai am mucegai.

| Ionita_Sanda_1997 a răspuns:

Pai in primul rand, daca ai bani trebuie sa iti iei un parchet... ceva mai scump. Iti garantez ca daca iei parchet mai scump, si chemi un profesionist in domeniu sa til puna, o sa vezi diferentelewinking Funda?

| Ionita_Sanda_1997 a răspuns:

Cred ca trebuie sa cumperi un parchet mai scump, de cires si sa chemi un profesionil sa-l puna. O sa vezi diferentele!

| xDanyxDany explică (pentru Ionita_Sanda_1997):

Nu am nevoie de profesionist pentru ca este simplu de pus, trebuie lasata toleranta de 1, 5 cm de la perete in caz de dilatare, parchetul este deja cumparat este de cires cu dublu click a costat destul, parchetul vechi este tot de cires cu dublu click este un parchet foarte bun si rezistent dar vreau sa scap de acel mucegai