| Gigi34 a întrebat:

Am o nedumerire. Am 2 șuri legate între ele, una e mai mare și una e mai mică. Le folosesc la depozitat diferite obiecte care nu mă ajută, dar încă sunt bune. Și aș vrea să fac un mic apartament din ele. Într-una fac dormitor și într-una fac bucătărie cu living. Ce mă interesează pe mine este: trebuie ceva aprobare? Ceva hârtii la primărie? Adică doar puțină renovare și merg folosite ca și apartament. Vă rog să spuneți ce trebuie fiindcă e prima dată când fac ceva de genu și nu știu. Rog seriozitate. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Nu te-ai exprimat corect! ce dracu sunt alea suri? Vorbeste si tu romaneste!
Banuiesc ca sunt niste grajduri sau magazii etc deci nu sunt locuibile si tu vrei sa le faci locuibile?
Pai legal iti trebuie: autorizatie de constructie si sa vada cineva de la primarie daca poti transforma acele cladiri in locuibile, pentru ca exista o lege care spune pe x metri patrati de teren cati metri patrati poti face cladiri pe ea! Asta legal, dar cum in Romania nu sunt controale de acest gen iar daca cu vecinii te ai bine si nu te reclama nimeni poti sa le transformi in locuibile ca nu te va verifica nimeni!
Daca ti-e frica, mergi la primarie si cere autorizatie de constructie apoi intreaba-i daca este nevoie de schita/proiect sa mai faci pentru acea cladire! Ei iti vor spune exact ce si cum ca ei sunt si cu controalele...

| Gigi34 explică (pentru lpavel):

Pe vechi se zice șură, dar da, grajd. Oricum cu vecinii mă am bine, deci nu e o problemă

| lpavel a răspuns (pentru Gigi34):

Atunci nu te mai complica cu primaria ca te stoarce de bani degeaba! Iar DACA s-ar intampla sa ai un control atunci le zici ca cladirile au existat tu numai le-ai renovat, ei te vor sanctiona putin si scapi mai ieftin! daca te-ai duce la primarie s-ar putea sa nici nu iti dea voie sa faci asta din cauza metrilor patrati accesibili pentru constructie... ce am zis mai sus.
Deci fa-ti treaba linistit si gata!