| Nimeni10 a întrebat:

Am un stecher care se incalzeste cam tare cand il bag in priza, ma pot curenta daca nu il schimb?

Răspuns Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Ai un contact imperfect.
Rezolvarea corectă este să schimbi atât ștecherul, cât ȘI priza.
Pune unele cu izolator ceramic, pentru că ai curenți mari și metalul se va încălzi oricum când pornești consumatorii, dar la elementele de conectare cu izolație din plastic, aceasta se deformează și se slăbește contactul mecanic, permițând formarea unui arc electric. Acesta la rândul său, în afară de căldură, formează pe suprafața metalului un strat de oxizi, prost conducători de curent. Crescând rezistența de contact, va crește implicit și cantitatea de căldură degajată și se intră într-un proces „în cascadă" (sau avalanșă), ireversibil. La un moment dat, fie se întrerupe de tot contactul (caz fericit), fie ia foc șandramaua...

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ionu, căldura vine de la un mic arc electric. Ce se poate întâmpla dacă se încălzește in draci?

- sare siguranta (caz fericit)
- arde stecherul (caz fericit)
- arde și izolamentul conductorului din perete (caz nefericit)
- pui mâna pe ștecher să-l scoti repede văzând că arde/fumegă (caz nefericit)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Stecherul care se incalzeste de la ce provine? Fier de calcat, Frigider, aer conditionat, Masina de spălat? Nu ai specificat, dar poti face altceva, tai acel ștecher si pui altul cu împămîntare, si legi masa la împămintare, firul galben cu verde corespunde cu împămîntarea, si gata numai ai probleme.

| Nimeni10 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ștecherului de la pompa de apa din fântâna si mai aveam o priza unde s-au folosit scule bormașini, flex.

| LPCTSTR a răspuns:

Daca se incalzeste, nu.
Daca se topeste, se complica treaba.
Oricum, incalzirea inseamna un numar mai mare de electroni ce trec din metalul prizei in metalul stecherului, deci cu cresterea numarului electronilor care trec, cu atat mai multa caldura se degaja.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Dom' profesor! incalzirea stecherului se datoreaza unei legaturi imperfecte, sau a unui fir intrerupt care nu are continuitate pe toate firele conductorului.winking

| relian a răspuns (pentru LPCTSTR):

Poate ai vrut sa spui un nr mai mic laughing numar mai mare decatn trece prin acel cablu nu are de unde.Dar in momentu cand electronii aia se inghesuie sa treaca, adica nu prea au loc, atunci la locul ala se produce o incalzire.Asta poate fi un contact slab la priza, ori la stecher, ori cablu rupt pe jumate.Zic si eu nu-s sigur dar asa cred.

| siriusblack98 a răspuns:

Atata timp cat este izolat tu nu ai cum sa te curentezi, nu aici este problema.Problema este ca poate lua foc si un incediu electric este extrem de nedorit. Sfatul meu este sa il schimbi sau daca nu vrei, macar sa nu il lasi nesupravegheat pe durata conectarii la curent.Bafta!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. exista riscul sa te curentezi. 2. exista riscul sa ia fic stecherul sau cablul stecherului. 3. exista riscul sa-ti ia foc instalatia si intreaga locuinta.

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Cel mai sigur ar fi sa il schimbi. Este undeva la 30lei unul in Dedeman, sau BricoDepot(unul din ceramica, nu plastic).

| Raducons a răspuns:

N u te curentezi dar se poate sa nu faca contact bine in priza si se incalzeste, se poate sa fie si priza carbonizata, dar si stecherul, trebuie vazut care este cu probleme.

| IIIshaneIII a răspuns:

Eu zic sa schimbi stecherul /cablu de alimentare decat sa te bazai, eu m-am corentat la priza de atea ori ca nu mai tin minte, dar e foarte naspa