| anonim_4396 a întrebat:

De ce se incalzeste o priza?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Din 3 motive :
1. Priza este de slaba calitate si nu suporta consumul
2. Stecherul care este introdus in priza este oxidat si la consum mare se incalzeste
3. Legaturile firelor cu priza sunt slab facute, contactul imperfect ducand de asemenea la posibila incalzire a prizei.

3 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Sunt mai multe cauze, in primul rand am sa ma refer la cablu care este folosit in instalatia casei, daca acesta este din aluminiu exista posibilitatea ca priza sa se incalzeasca, dar daca este din cupru nu se intampla acest lucru. Daca priza nu este de calitate, le fel si stecherul, pot produce efecte termice. Orce lucru care are un pret mic inseamna ca e de calitate proasta. A legeti prize si stechere care prin contactul care se realizeaza sa nu-si piarda din caracteristicile fizice, deci sa fie elastice pentru a realiza un contact cat mai bun.Si ultima problema este folosirea unor consumatori care depasesc puterea instalatiei. Orce instalatie este construita tinand cont de puterea consumatorilor ce urmeaza sa fie alimentati la instalatia locuintei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De acord cu bittersweet

| basil a răspuns:

In cazul in care nu este din cauza unui consumator prea mare (calorifer electric sau ceva asemanator) in acest caz priza fiind de slaba calitate;
- contact imperfect in acest caz s-au folosit stechere de grosimi diferite, cele cu picioruse mai groase largesc lamelele din interiorul prizei si cand bagam unul cu picioruse mai subtiri se produc mici scantei care incalzesc priza sau stecherul; folositi prize sau stechere ceramice, sunt olecuta mai scumpe dar nu riscam;