| mihai41 a întrebat:

As dori sa stiu ce acte trebuiesc pentru separatia de gaze, si care este ordinea in care trebuiesc avizate.Multumesc mult pentru ajutor.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

- Soliciti de la furnizor un formular de acord de principiu
- Faci actele si avizarile cu a firma sau pf autorizata de furnizorul de gaz (proiect, justificare etc)
- Depui actele la furnizor pentru aprobare + taxele percepute si...astepti.
S-ar putea sa se pretinda si refacerea instalatiei existente daca nu corespunde normelor noi, in vigoare!

3 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Trebuie sa faci o cerere la furnizorul tau.(E-on gaz)
Daca stai la bloc trebuie sa ai acordul asociatiei de proprietari si a vecinilor tai(semnaturi) poentru separare.
Trebuie sa gasesti o firma care sa-ti faca un proiect si care sa fie aprobat ISCIR.
Gasesti o firma care iti face lucrarea.
Obtii cota de gaz de la furnizor.
Furnizorul iti monteaza contorul de gaz.

mariana
| mariana a răspuns:

Daca tu locuieste la bloc, trebuie sa incepi cu obtinerea acordului vecinilor tai si a Asociatiei de proprietari si apoi sa te adresezi unei firme care se ocupa de instalatii, care va face atat proiectul cerut de cei de la gazele naturale, cat si va cere aprobare pentru obtinerea cotei de gaze, in raport de ce consum vei avea, pe viitor, dupa ce te vei separa. Calea este destul de lunga si poti primi informatiile necesare de la firma care are aprobarea de a realiza instalatia de gaz, pentru ca, ea este in masura sa-ti dea sfaturile cele mai pertinente si care sunt si de actualitate. Eu iti urez succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stati la bloc:
acordul asociatiei de locatari, acordul investitorilor coloanei, actul de proprietate, buletinul
Prima data se depun la acces gaz actele pentru. obtinerea acordului de acces(aprobare), dupa care
cautati o firma autorizata ANRE pentru. introducerea proiectului la Distrigaz sud. Acordul as. loc. si al investitorilor, si cererea sunt tipizate. Le gasit pe net, sau la sediul Distrigaz sud din bd. Marasesti nr. 4-6.Pentru cei ce locuiesc la curte, sunt necesare aceleasi acte, mai putin acordurile da la asociatie. In schimb va trebuie o declaratie notariala de despagubire a investitorilor la conducta stradala.