| Cat a întrebat:

Aveti experiente cu cresterea mandarinilor in casa?

Eu am un copacel de aproximativ un metru. Are cam 8 luni. Ce ar trebui sa fac sa ma asigur ca il ingrijesc asa cum trebuie? Are extrem de multa lumina si caldura tot timpul anului, dar nu stiu exact cand ar trebui sa ii schimb ghiveciul si cat de mare ar trebui sa fie.

De asemenea, orice alte sfaturi venite din partea altora care cresc mandarini in casa m-ar ajuta extrem de mult.

2 răspunsuri:
| MitroKta a răspuns:

Mama are lamai si ar trebui sa fie asemanator. Solul trebuie sa fie mai acid, trebuie sa mergi pe la florarii din astea mai mare care au si substante pentru flori, sau pe la magazine pentru casa si gradina si ceri sa iti dea solutii pentru ingrijirea citricelor, ii spui ca ai un mandarin si iti trebuie niste ingrasaminte/ solutie pentru ingrijirea lui. Stiu ca sunt niste solutii cu care stropesti frunzele si altele pe care le amesteci in apa cu care il uzi. Si de asemenea, nu ii trebuie multa apa. Nu trebuie udat prea des.

| MaryWhiteRose a răspuns:

Si eu am avut si s-a ofilit dupa un timp, mandarinilor nu prea le merge bine in case. sad.