| Yoioana a întrebat:

Am auzit pe la discovery channel cum ca lalelele erau, acum cateva sute de ani, atat de valoroase incat aveau echivalent in aur(in Olanda)... Mai stiti cumva detalii sau curiozitati despre olandezi si lalelele lor? Thx. big grin

Răspuns Câştigător
| Ralluxd a răspuns:

Buna.

`Lalele in Olanda infloresc pe la jumatatea lunii Aprilie.
`Lalele in Olanda se gasesc aproape de Amsterram, parcul Keukenhof
`Olanda produce 70% din productia mondiala de bulbi
`De-a lungul timpului, lalelele au stirnit adevarate pasiuni, intre anii 1634-1637 ajungindu-se la o adevarata tulipomanie.
`Zeci de specii au fost aduse in Europa din locurile de origine, iar horticultorii au creat mii de hibrizi, ajungindu-se la flori cu calitati inedite ca forma, vigoare, culoare, parfum.

2 răspunsuri:
| flower_3416 a răspuns:

Buna,legenda lalelelor spune ca aceste flori nu sunt exact originare din Olanda ci din Turcia, insa in aceea vreme doar inparati si cei cu functii inalte aveau lalele la palate, deoarece costau cat 1 casa.In Olanda se zice ca un botanist a fost singurul care si-a adus cu el cand a fost internat intr-un azil si-a adus colectia de lalele in Olanda,insa se zice ca era un om egoist si nu datea nici spre vanzare lalele,insa cativa din Olanda au reusit sa,, fure,, cativa bulbi de lalele si atunci botanistu a fost foarte mahnit si anceput sa urasca lalelele insa astfel lalelele au ajuns in Olanda si mai apoi in toata Europa.Au avut perioade de urcare si coborare deoarece au fost persoane care se zice ca pentru a achizitiona astfel de flori si-au vandut si casa.

| Vladimir_7579 a răspuns:

În clasa a IVa învăţătoarea mi-a povestit că în jurul anilor 1400-1600, un bulb de lalea costa cam cât o casă. Însă un bulb de lalea neagră, a ajuns să fie cumpărat cu preţul unei corăbii pline de comori. Recunosc că şi pe mine mă fascinează aceste legende.