| oana16 a întrebat:

am primit o zambila alba intr-un ghiveci. si as vrea sa o mut intr-un ghiveci mai mare pentru ca ii iese radacina afara din ghiveci.cum sa o mut?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa astepti pina cand floarea se va ofili si ramane doar bulbul. apoi schimbi ghiveciul si uzi bulbul o data pe saptamana. primavara viitoare vei avea o noua floare. zambilele albastre simple sint florile mele favorite! happy

4 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

O scoti cu tot cu pamant si completezi pamantul pana umpli noul ghiveci.

mariana
| mariana a răspuns:

Eu apreciez ca raspunsul Olianei este oportun in acest caz pentru ca, zambila fiind o floare de primavara ea infloreste doar in acest sezon, bulbul urmand a se odihni o perioada pentru ca, in primavara viitoare sa infloreasca din nou.

| DenissaDeea a răspuns:

O floare daca e schimbata intr-un ghiveci mai mare ii va merge mai bine, in ghiveciul care o schimbi pune inainte jumatate de ghiveci de pamant pui floarea scoasa cu tot cu pamantul care il are si completezi cu pamant si o uzi si o ti la un loc mai luminos nu ti se va usca.eu asa procedez si am flori ca nu prea am spatiu pentru. flori.

| mariavinereanu a răspuns:

Nu este o floare de interior! Nu o muta in alt ghiveci caci oricum intra in pauza si .se ofileste pana nu mai ramane decat bulbul.Ai 2 variante:o muti in gradina cu pamant cu tot saudaca nu ai gradina, o scoti din pamant dupa ofilire si o pastrezi pana in sept.(intuneric si uscat)cand o replantezi in ghiveci.