| 09Ioana09 a întrebat:

Buna, am pulverizat Savo pe saltea pentru a o dezinfecta si toata s-a facut galbena. Pe alte suprafețe albe nu s-a îngălbenit. Ce as putea sa fac acum cu salteaua?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu e un capat de tara, salteaua nu este la vedere. Eventual poti incerca sa o decolorezi cu un inalbitor.

| cristi202 a răspuns:

O ascunzi într-o husa, și nu se mai vede gălbeneala. Așa a făcut mama mea cu o saltea veche, dar foarte, foarte buna. Pentru că era veche, arata urit, dar a pus-o într-o husa, și, pentru că era încă perfect funcționala, nici nu ziceai că e veche.

| mgtow a răspuns:

Se usuca, pui lenjerie si nu vezi galben. Salteaua nu se curata niciodata are proprietati antibacteriene

| sierra1 a răspuns:

Ai folosit d-ăla antimucegai?

https://www.aktivtherm.com/......-ml-1.html

| 09Ioana09 explică (pentru sierra1):

Da

| 09Ioana09 explică (pentru sierra1):

Scria ca are efect de albire si ca e pentru suprafețe multiple

| sierra1 a răspuns (pentru 09Ioana09):

Nașpa, n-ai ce-i mai face. Cel puțin ai scăpat de mucegai.
Poate și de saltea...

| 09Ioana09 explică (pentru sierra1):

Mda, ma enerveaza că pe alte suprafețe albe nu se îngalbeneste, nu le pătează

| relian a răspuns:

Nu mai poti face nimic,o lasi asa,oricum nu se vede ca pui cearsaf.
Pe suprafata aia a saltelei sa nu dai cu nimic niciodata,fara sa citesti sau sa stii instructiunile ce vin cu acea saltea.

Daca ai activitate sexuala intensa laughing normal transpiratia,sau alte fluide ajung si pe saltea si pateaza,ori daca ai copii mici,la fel se intampla.

Ca sa nu se mai intimple asa,cauta si cumpara o husa,sunt huse care nu lasa fluidele sa treaca prin ele,nici de ai copii mici si stiu si eu ce scapa aia,nu se duce dincolo de husa aia.
Sint unele huse de astea din bumbac cu nu stiu ce alte fibre,is cam scumpe dar nu fosnesc,nu-s din folie sa le simti,nu simti ca ai avea ceva acolo pus.
Bineinteles peste husa pui cearsaf.

Eu am dat cu ceva de astea de curatat,s-a facut si la mine la fel laughing galbui, am lasat asa ca nu mai poti scoate culoarea aia.

Deci pe viitor ori nu mai dai cu nimic, ori cauti produse special pentru curatat saltele.Ori cum am zis cumperi husa si pastrezi salteaua noua ani buni.
Pe alte suprafete nu sa ingalbenit ca is alte tesaturi, la saltele is tesaturi sintetice, plus mai au in ele anumite chimicale antibacteriene bla bla, deci trebuie sa citesti instructiunile la saltea si vezi ce zic aia acolo.