| maryellen91 a întrebat:

am si eu o problema cu termopanele din PVC, cu cel din balcon, se abureste foarte rau(pe interior in casa, nu in mijloc) si curge apa pe el, am in toata casa termopane, dar niciunul nu are probleme, nu am flori si nici rufe in balcon si aerisesc mereu, daca las geamul rabatat numai "transpira", dar nu pot sta cu el asa mereu! ce pot face in situatia asta? ce este de vina rama sau geamurile? ce imi recomandati?

5 răspunsuri:
| tiberiupi a răspuns:

Un dezumidificator pentru aerul interior.

| tiberiupi a răspuns:

Cauta pe google determinarea puntului de roua. te va ajuta cu siguranta sa intelegi fenomenul acesta de condens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucrez in domeniu din 2003. A tunci cind umiditatea intr-o incapere depaseste 70, 01%,geamul termopan te avertizeaza; cu cit umiditatea este mai mare,cu atit transpirarea este mai abundenta. Exista o singura exceptie:atunci cind se tin flori in apropierea termopanului sau cind exista asazisul furt de aer rece,cauzat de intreruperea unei garnituri sau cuplarea incorecta la colturi, unghiuri, etc.Numai bine.

| Krisally a răspuns:

Rama trebuie sa aiba niste gauri in tocul de jos, si geamul trebuie sa aiba pe margine ceva care nu lasa condensul pe geam.
Cel mai bine stiu cei de la http://www.reparatiitamplarie.ro/, poti sa ii intrebi pe ei.

| alisa9875 a răspuns:

Va recomandam sa cititi pagina urmatoare despre condens: http://www.reparatiitamplarie.ro/condens.html