Elianna
| Elianna a întrebat:

Stie cineva daca se mai poate face ceva cu un geam termopan care s-a aburit tare inauntru (adica intre foile de geam, nu in interiorul casei)? Geamul este la fereastra de la balcon si acolo am fff multe flori. Iarna tot timpul am geamurile ude pe partea dinspre casa, dar in iarna aste s-a aburit un geam si in interior!

Răspuns Câştigător
| mami a răspuns:

Doar sticla din geam trebuie schimbata nu si rama

sau faci o investitie si il inlocuiesti cu unul care are microaerisire ca sa nu mai ai umezeala asa mare
apa se evapora din ghivecele de flori si aburii nu au pe unde sa iasa

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cum spune si tee, ce poti face este sa chemi firma care ti l-a vandut sa remedieze problema. Imbinarea dintre cele doua foi nu este etansa, se poate rezolva usor, daca exista bunavointa. Daca nu gasesti bunavointa, poti apela la Comisariatul pentru Protectia Consumatorilor.

regis
| regis a răspuns:

Pai atunci nu prea ai mare lucru de facut, decat sa mergi la o alta firma sa iti inlocuiasca sticla.

Elianna
| Elianna explică:

Am condens cat cuprinde! Am doua dezumidificatoare cu pastile, dar tot nu fac fata! Fereastra are 7 ani si garantia este doar 5 ani.Asa ca (raspuns pentru Regis) nu mai pot face nimic cu protectia consumatorului, iar firma care mi-a montat geamul a dat faliment! Voila!

Elianna
| Elianna explică:

@Anonim: Asa am facut si eu! Dar am gasit care este baiul de s-a intamplat asa si numai la un geam.Cand am inlocuit sticla cu alta am vazut ca nu avea facute gauri de scurgere a apei care se prelinge pe geam! Daca te uiti de jos in sus la rama trebuie sa ai doua gauri de drenare, care la mine nu erau.Asa ca apa s-a adunat in rama si...pana la urma, din cauza vechimii chederului de la respectivul geam, s-a fisurat si apa s-a infiltrat intre foile de geam. Asa ca ...cine mai pateste ca mine sa ia aminte!

| tee a răspuns:

Din pacate trebuie sa apelezi la firma care ti-a pus acel geam. Nu au fost imbinate bine, iar gazul (argon) dintre ele (daca a avut vreodata) a iesit. Singura solutie este sa-l schimbi. Imi cer scuze daca acesta nu este raspunsul pe care voiai sa-l primesti, dar eu cred ca este singura solutie. Este posibil sa ma insel, dar alta explicatie nu prea este.

| lost.in.rain a răspuns:

Din pacate trebuie schimbat acel geam. La fel am patit si eu si singura solutie a fost sa il inlocuiesc. Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este clar ca geamul ( foaia de geam ) trebuie schimbat, dar ...incearca sa montezi si o sursa de caldura si nu neglija aerisitul. Ma mir ca nu ai si condens in balcon...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te pot ajuta eu foarte usor. eu produc geamuri termopan si te indrum sa faci atunci cind ai umezeala adica condens pe geam sa lipesti o ventuza de sticla la care ai umezeala si in maxim 30 de min nu mai ai nici un fel de problema iti garantez eu asta te rog sa ma anunti si pe mine la in de mess ovy_dylau multumesc pentru intelegere numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu patesc acelasi lucru. Geamul termopan are 8 ani si de vreo 2 ani incoace a inceput sa se abureasca intre folii. Cred ca de vina este imbatranirea garniturii dintre folii (bagheta) si nicidecum umezeala din casa. Saptamana aceasta am facut comanda pentru noi geamuri, profilele de PVC ramanad acelasi. Deci doar geamurile din termopan trebuie inlocuite, eventual ii intrebi daca iti fac vreo reducere pentru cele vechi sa le recicleze ei.

| Termopane_8258 a răspuns:

Mai multe despre problemele la termopane, găsiţi aici http://www.reparatiiferestre.ro/ghid-reparatii-termopane

| Elianna explică (pentru Termopane_8258):

Multumesc, dar problema a fost remediata de anul trecut intr-un mod simplu! L-am aruncat pe cel aburit si am pus altul! Şi am găsit si care a fost motivul de acel geam si numai el din 4 a păţit asa ceva. Nu avea nici o gaură de scurgere a apei care se prelingea pe geam sau a condensului, în ramă jos Si această apă s-a tot adunat si unde a găsit un por în cauciucul care unea geamurile,s-a infiltrat în sus!
Acuma, am vazut ca acel geam nou înlocuit se abureste foarte puţin sau deloc faţă de celelalte, care au vreo 8 ani, parcă! Există vreo metodă să le fac şi pe celelalte să nu se mai aburească? Poate soluţie care se dă pe parbrize?

| Tataru_Mihai_Manuel_1979 a răspuns:

Asa este, din cauza lipsei picuratorilor facute tamplariei, baltea geamul.singura solutie in cazul aburirii geamului termoizolant intre foile de sticla este inlocuirea lui

| Dumitru_Razvan_1995 a răspuns:

Geamul termopan facut cu materiale ieftine. Sigilarile prost facute.
Solutia:
Contactati o firma serioasa dotata cu utilaje specifice.
Nu mai cumparati fara sa verificati unde si cum se produce.
Nu mai cumparati de la firme fantoma care produc pe genunchi intr-un garaj vai de el.
Cele de fabrica sunt etichetate.
Cereti garantie

| Dumitru_Razvan_1995 a răspuns:

Geamul termopan facut cu materiale ieftine. Sigilarile prost facute.
Solutia:
Contactati o firma serioasa dotata cu utilaje specifice.
Nu mai cumparati fara sa verificati unde si cum se produce.
Nu mai cumparati de la firme fantoma care produc pe genunchi intr-un garaj vai de el.
Cele de fabrica sunt etichetate.
Cereti garantie.
www.alenys.ro

| Elianna explică (pentru Dumitru_Razvan_1995):

Multumesc pentru raspuns dar problema am rezolvat-o de 100 de ani! Daca citeai si postarile dupa intrebare ai fii aflat!
Am schimbat geamul. Si defectiunea s-a dovedit a fi in rama, unde nu se facuse gaura de scurgere a condensului care se prelingea de pe geam si...baltind acolo a patruns intre geamurile care probabil ca nu erau corect etanseizate.
Si fereastra trespectiva are 9-10 ani, facuta atunci cand au aparut termopanele.
Nu stiu ce spui tu de geamuri facute pe genunchi, dar firma functioneaza si astazi. Iar daca tu verifici modul de fabricare al fiecarui lucru pe care il achizitionezi...da-mi voie sa indoiesc.
De fapt raspunsul tau este un spam!