| XxMariaElenaXx a întrebat:

Buna!

La mine la țară, la bunici, sunt foarte multe gunoaie, peste tot, sticle, bucati din diverse materiale, lucruri din ceramica sparte etc

Intrebarea mea este urmatoarea. Exista posibilitatea de a inchiria un camion sau ceva mai mic cu remorca pentru a fi toate duse la o groapa de gunoi?

As avea nevoie de o autorizatie? Cu cine as putea vorbi si unde le-as putea duce pe toate? Voi incerca sa le sortez cat de bine pot.

Cam care ar fi costurile?

Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Frumos gestul pe care vrei sa il faci!

majoritatea celor care locuiesc la tara in sate mai mici stiu ca duc gunoiul cand se aduna cu caruta la o groapa de gunoi, nicidecum o groapa de gunoi in aceasta acceptiune nu este un loc unde ai unde pune sortat deseurile, cel putin nu am vazut o astfel de groapa la nivel european (la sat) sau poate nu stiu eu!
dar groapa de gunoi este un loc "parasit" unde cei de la sate arunca 'pe camp' in acea zona tacit aleasa...

sa duci gunoiul cu o masina da va implica ceva costuri, cam mari!

poate gasesti pe cineva in sat cu o caruta, dispus sa faca mai multe drumuri pana la acea groapa de gunoi, tu incarcand gunoaiele si sortandu-le cum ai zis in saci mari gen menajeri sau alti saci pretabili a pune gunoiul, dar de volum!

te va costa mult mai putin decat o masina, si nu stiu ce masina ai putea gasi pentru asta!

deci cumpara saci cat mai mari si grosi si depune in ei gunoiul, nu inainte de a vorbi cineva de acolo din zona cu 1 caruta sau de ce nu cu 2 carute (vorbeste cu consatenii de acolo) care sa faca cateva drumuri dus-intors (in functie de ce cantitate de gunoaie exista la bunicii tai)

eu cam asa vad lucrurile! nu sunt vreun geniu happy

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poti inchiria orice vehicul vrei, iar pentru a duce totul la o groapa de gunoi va trebui sa achiti o taxa in functie de tonajul gunoiului depozitat.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca exista, in fiecare sat exista o masina sau tractor cu remorca, care vine sa ridice gunoiul, doar ca trebuie sa platiti abonamentul si sa scoateti gunoiul in saci, la poarta, ca masina de gunoi sa-l ia, in ziua cand este programata sa treaca pe la voi prin sat.
Costurile sunt stabilite de primarie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar trebui sa te adresezi primariei. Dacă e pe spațiul public trebuie să facă curat

| ioana748 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu cei de la primărie. Uneori din dorința de a face bine te hazardezi in cine stie ce poveste neplacută.
Exista firme specializate in transport gunoi, insa nu stiu daca gasesti pentru zona unde esti tu.
Daca dai un search pe google,, transport gunoi '' vei gasi poate ceea ce cauti
Bafta,