| biancapatroana a întrebat:

Buna TPU am o dilema.
de 3 zile incoace la mine in camera e frig desi caldura e pornita. am golit apa din calorifer si am verificat si robinetul de la el, nu stau noaptea cu geamul deschis si simt frigul pana si cand stau invelita. aveti idee de la ce poate fi?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Frig si cald sunt notiuni relative. Pune un termometru si verifica exact, pe grade. Parintii mei au centrala si am avut discutii cu ei exact pe aceeași temă, ca de 3 zile e frigz apoi ca e prea cald... De fapt temperatura era constanta, controlata de un termostat electronic.

| mihai69 a răspuns:

Dacă ai scos apa din calorifer e și normal să fie frig.
În mod normal, acesta trebuie să fie plin cu apă caldă, livrată de o centrală termică.

| dullcat a răspuns:

Buna.Poate ar trebui sa iei in calcul si pierderile de caldura care au loc prin jurul tamplariei, prin peretii exteriori si colturile camerei, lipsa izolatiei sau montarea incorecta a acesteia etc.

| relian a răspuns:

Te plictisesti rau de tot se pare laughing

| anonimg a răspuns:

Ce este rece: caloriferul sau aerul din cameră?
Dacă este rece caloriferul și instalația merge bine, atunci caloriferul trebuie dat jos din perete și curățat în baie de către un instalator sanitar de toată rugina din el.
Poți să cauți pe google cum se curăță un calorifer, dar doar ca să ai idee. Cu timpul se formează în calorifer straturi peste straturi de rugină. Ele nu se elimină doar scoțând apa din el, tot la fel cum nici caria nu dispare dacă te speli pe dinți.
Cheamă un instalator și spune-i că vrei să cureți caloriferul.
Printre altele ia-ți și un termometru ca să vezi temperatura din cameră. Dacă un om răcit, și la căldură i se pare frig.

| KovacsB a răspuns:

Aveti un singur calorifer?
De ce l-ati golit de apa?