| Üstterþ a întrebat:

Vreau sa va intreb, cam care ar fi cel mai mic pret si cel mediu, de a imi face o piscina.Ma refer la materiale, ca la sapat nu am nevoie de ajutor.Doar materialele, pentru pereti, cimentul, nu vreau materiale scumpe ca betonul sau ma rog. O piscina cam 400x200x100 cm, cam asa, cel mult. Funda

Răspuns Câştigător
| Rainmaker a răspuns:

Salut!
Iti voi raspunde gradual, pentru ce materiale iti trebuie pentru realizarea unei piscine cu dimensiunile date de tine si cu grosimea peretilor de 10 cm;
- 2 metri cubi beton, adica 12 saci de ciment(40kg/sac) =240 lei la care se adauga 2 metri cubi de sort (nisip + pietris) in valoare de 100 lei.
-oricarui beton ii trebuie fier-in cazul tau 2 plase ST (sudate) in suprafata totala de 24 metri patrati = 120 lei;
12 metri patrati de scandura pentru cofrag cu grosimea de min. 2, 5 cm in valoare de cca 200 lei.
-deoarece betonul este permeabil iti trebuie si o folie izolatoare Terraplast in suprafata de 25 metri patrati si valoare de cca 150 lei.
-cuie si sarma pentru legat in valoare de cca.50 lei.
Rezulta un pret estimativ de 860 lei.
Deci, cred ca 1000 de lei ti-ar fi suficienti si-ti mai raman si de bere.
Spor la munca!

| Üstterþ explică (pentru Rainmaker):

Bere rolling on the floor) Hai sa-ti fac cinste...cu o Funda!

| Rainmaker a răspuns (pentru Üstterþ):

Multumesc! ...era buna si o tuica mica, la halba!

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Dupa calculul de mai sus va rezulta cel mult un prister fara capac. O piscina presupune mult mai mult decat cateva roabe de beton turnate intre niste scanduri. Pe langa betoane si armaturi, iti trebuie un sistem de umplere, un sistem de golire, un sistem de filtrare a apei, o invelitoare pentru pereti (folie liner sau gresie, ce o fi). Astea vor costa mai mult decat betonul, deci incet cu halbelewinking.