| alexandrubt13 a întrebat:

Buna, un generator de modelul asta Walter Stahl PR 8500 W Generator de energie ce puteti spune? Poate duce sarcini mai mari de ex aparat sudat MMA300A macar pentru electrozi de 3, 25 sau un demolator, o betoniera? Nu mai zic o drujba electrica, un flex circular, dar nu mai multe odata, cate unul.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu prea sunt prize clasice de mai mult de 16A, iar daca aplici formula de baza a electricității P=UxI, asta se traduce in 3680W.
Deci un generator mai mare de 3680W iti va putea duce o sarcina mai mare decat cea pe care o duce o priza de la retea. Sa altfel spus, orice aparat pe care il alimentezi acasa la priza il vei putea alimenta si dintr-un generator de minim 3680W.
La 8500 le poti alimenta pe toate deodată, numai sa ai prelungitor pe măsură.

| alexandrubt13 explică (pentru regis):

M-a cam descurajat un idiot ca toate sunt chinezarii si nu duce desi scrie made in germany pe el

| lpavel a răspuns:

DA! mai mult ca sigur duce fara nici o problema! Aparatul de sudura singur, celelalte le poti folosi toate deodata!