Întrebare recomandată | Vadean_Ioana_1982 a întrebat:

Buna,vreau sa imi pun parchet in dormitor, poate sa imi spuna cineva de ce scule am nevoie si daca are cineva un video explicativ pas cu pas...tin sa precizez ca il pune tatal meu dar el nu a mai facut niciodata acest lucru

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.ghid-constructii.ro/articole/3487.htm
Http://www.bricostore.ro/content/525-cum-montam-parchetul-laminat
Cel mai bine ar fi sa cheme un meserias, cel putin sa asiste/sa ii dea sfaturi, doar nu il pui in fiecare an.
O zi buna sa ai:)

| express11 a răspuns:

Http://www.bricostore.ro/content/525-cum-montam-parchetul-laminat; si mai gasesti pe google inclusiv video.bafta.nu-i greu.

| express11 a răspuns:

Si sa-l inceapa pe latura mai lunga.adica cu peretele mai lung.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie nu ai nevoie de nimic mai mult decat un ciocan si un fierastrau (asta daca vb de parchet melaminat). Lucrurile nu sunt complicate, trebuie doar sa prinzi corect placile unele de altele si atat, cu grija la colturi

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cheamă mai bine un speciaist, vce te apuci daca nici nu stii, il faci praf

| anonimg a răspuns:

Eu zic sa cheme un meserias. Meseriasul are si scule. In plus, e nevoie si de putina matematica; daca nu il taie perfect pe langa tocul usii, o sa il strice(caci acolo este o zona unde plinta nu va mai fi ca sa acopere rostul). Trebuie ca macar sa fi vazut o data cum se pune.
Este nevoie de doi oameni; aici http://www.diyincepatori.ro/stepbystep/9/Montarea-parchetului-laminat in figura 4 si 7. Greu nu e; trebuie doar sa stii. Chiar daca este cu dublu-click(si laterale si pe capete), este nevoie ca sa fie batut, dupa arata figura 3.

| marian7474 a răspuns:

un metru, un soricel sa-au fierastrau sa ai cu ce sa-l tai si e simplu il pui tesut incepi cu lamela intreaga apoi cu jumatate de lamela al 2 rind al 3 rind iar intreaga lamela spor la treaba