| EnigelLapon a întrebat:

La ce adancime se poate fora sa vina presiunea atat de mare incat sa pui doar robinet?
(fara hidrofor) zona de campie, Sacalaz, jud Timis
Multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Care presiune?

| EnigelLapon explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Presiunea apei (foraj uz casnic)

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru EnigelLapon):

Ce presiune ma? Exista pitici in fundul pamantului care iti imping apa in sus?

| KNST a răspuns:

Depinde de mai multi factori, in special de panza freatica aflata in zona. Este nevoie de un studiu de specialitate.

| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns:

Tot iti trebuie o pompa mecanica / manuala, model 1930, gasesti pe la tara pe la diverse magazine, e posibil si in targuri! Nu urca apa, asa de nebuna, ok... poate daca sfidezi legile fizicii :::laughing))), am ras cu lacrimi!

| mariusteleorman a răspuns:

Stii tu ceva dar nu tot, si nici nu vei intelege legile fizicii, i.ati hidrofor, vezi ca motorul sa fie bobinat cu sarma de cupru

| EnigelLapon explică:

Presiunea apei