| Davinci8 a întrebat:

Buna ziua.La ce distanta se monteaza vasul de expansiune de centrala termică?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu exista o distanta recomandata fata de centrala, poate fi montat oriunde in instalatie, datorita principiului vaselor comunicante.
El este incorporat doar in centralele pe gaz, vad ca unii nu stiu ca mai există și alte centrale. Daca e un vas de expansiune inchis, chiar nu exista limite, daca este unul deschis, clar se monteaza in cel mai inalt punct al instalatiei.
La vasul deschis, trebuie asigurata scurgerea pentru supraplin (de obicei se scoate prin acoperis), daca este inchis se recomandă o supapa de suprapresiune, care ar fi bine sa fie evacuata undeva in exterior, din motive evidente.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cum s-a zis deja, vasul de expansiune este incorporat in centrala termica.
am patit la o centrala temica datorita presiunii (si mai ales a defectarii unui senzor) ca acest vas sa sara in aer, sa explodeze, m-a speriat atunci am crezut ca a sarit centrala in aer, asa de puternica a fost in acel moment bubuiala.

| Simpatic a răspuns:

@regis unii stim ceea ce avem, nu ne putem pronunta la alt tip de centrala cum poate tu ai pe lemne la tine in "Vaslui"
Domnul davinci nu a mentionat ce tip de centrala de aceea i-am dat raspunsuri referitor la centralele uzuale!

IAR cum multi isi dau ca tine cu parerea doar despre ceea ce citesc de pe net si atat!

| regis a răspuns (pentru Simpatic):

Din pacate da, unii stiu doar ce au. Întâmplător la mine in "Vaslui", probabil mult mai aproape de occident decat la tine, functioneaza tot o centrala pe gaz, cu o automatizare "proiectata" de mine, probabil peste ce detin 99% dintre utilizatorii de centrale termice. Si bineinteles, cu protecțiile necesare pentru a evita anumite situatii, cum ar fi cea prin care ai trecut tu.
Faptul ca eu am o centrala pe gaz, nu ma limiteaza insa la a cunoaste doar ce am in casa si ce citesc pe net. E putin stupid comentariul tau, dar na, ne asumam.

| Simpatic a răspuns (pentru regis):

Cred ca te-am confundat cu melteanul din texas, cred ca stii la cine ma refer, ca aveti nicknameuri care incep cu "r"
no offence
de acum numai iau personale comentariile!
salut

| regis a răspuns (pentru Simpatic):

Cam banuiesc care ar fi melteanul, e greu sa ne confunzi. Chiar daca nici eu nu reusesc întotdeauna sa fiu scurt in rapunsuri, de obicei continutul difera semnificativ, iar argumentatia total.

| Dragobeta a răspuns:

Vasul de expansiune este IN centrala termica. Doar daca nu ai vreo una speciala.