| Alexmihociu a întrebat:

Nu stiu daca asta e sectiunea pentru astfel de probleme, dar pare cea mai apropiata happy.
De cateva luni am probleme cu hidroforul. Nu prea imi mai curge apa la baie, nici la dus, nici la chiuveta, nici la masina de spalat nu mai ajunge apa.
La robinetul de afara presiunea este mare, chiar foarte buna, dar la baie abia curge apa, uneori chiar deloc. Afara, la robinet, dupa cateva secunde, porneste si hidroforul, dar din cate am observat, la baie, dupa ce pornesc apa, hidroforul nu porneste.
Care ar putea fi cauzele? Conducte de apa infundate? Presiunea slaba? Si cum pot rezolva?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Vezi daca nu ai vrei filtru pe traseu. Verifica si racordurile flexibile de sub chiuveta, au obiceiul de a se încolăci si strangula.

| danbnz a răspuns:

Nu porneste hidroforul pentru ca nu ai consum la baie.
Trebuie sa chemi un instalator sa verifice pas cu pas traseul apei de la hidrofor pana in baie.
Cel mai probabil e un robinet de trecere colmatat.

| relian a răspuns:

La baie ce apa nu are presiune? Daca aoa calda atunci problema ar putea sa fie la boilerul cel folosesti.
daca nici apa rece nu vine atunci e de vina hidroforul. Spui afara la robinety ai presiune,dar asta pentru ca acel robinet este cel mai aproape de hidrofor.
Alta posibilitate ar fi ceva robineti acolo unde se imparte apa de la hidrofor spre casa,spre afara etc,banui ca sunt ceva mai multi robineti decat unu singur, ca urmare robinetu care duce apa in casa so fi blocat, infundat cu depuneri, depinde ce apa ai acolo de la ce adancime este, cu cat apa este luata de la suprafata cu atat iti distruge toate alea robineti chiuvete tot, se depune de nu-ti vine sa crezi.
Deci eu acolo as cauta la acel robinet care duce apa spre casa de la hidrofor.
Sau daca e numa apa calda atunci verifica instantu ala sau ce ai tu.

| GouDidodino a răspuns:

Sigur ai un filtru pe conducta ce duce in casa, cauta-l si înlocuiește cartușul filtrant. Sigur ai depunere pe el de 2 degete