| Unique_8782 a întrebat:

Bunaa happy

Am s eu o nelamurire.As vrea sa ma mut in alt apartament si nu stiu care sunt cheltuielile cu actele si altele... eventual schimbul de apartamente...

Plss Help!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal schimbul de apartamente se considera si se taxeaza ca si doua contracte de vanzare-cumparare si cheltuielile pentru contractul de schimb sunt in functie de valoarea apartamentelor - impozitul pe transferul dreptului de proprietate(2 sau 3% din valoare, in functie da faptul daca au fost detinute peste trei ani, respectiv sub trei ani), tariful pentru extrasele CF de autentificare (cate 40 lei pentru unul), onorariul notarului public (calculat la valoarea apartamentelor), TVA (24% calculata la onorariu) si tariful de inscriere in CF a dreptului de proprietate(0, 15% din valoarea apartamentelor). Numai bine!

1 răspuns:
| FlorianPop a răspuns:

Salut! Actele nu necesita multi bani dar in Romania dureaza mult sa ti le faca happy! Succes!
Daca te-a ajutat raspunsul meu te rog funda!