| alexiaaxn a întrebat:

Caloriferele ruginesc?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Unele da (fonta, otel), altele nu (aluminiu, cupru).

| Mayhem666 a răspuns (pentru regis):

Gresit, cuprul se oxideaza, si chiar foarte repede.

| regis a răspuns (pentru Mayhem666):

Omul intreba daca ruginesc.

| Mayhem666 a răspuns (pentru regis):

De sinonime ai auzit? A se oxida e acelasi lucru cu a rugini.

| regis a răspuns (pentru Mayhem666):

Domnul specialist in semantica metalelor, rugineste cuprul? Poate pentru gramatica o fi acelasi lucru, dar tehnic sunt diferente esentiale. Pentru ca aluminiul sau cuprul atunci cand oxideaza formeaza un fin strat protector la suprafata, rezistand poate sute de ani asa. Rugina insa nu doar ca nu protejeaza metalul, il distruge in profunzime, astfel incat in relativ scurt timp devine inutilizabil. Deci iată ca sinonimele de care nu am auzit eu nu sunt chiar atat de identice.
Si parerea mea este ca omul era interesat de calorifere, nu de semantica.

| Mayhem666 a răspuns (pentru regis):

Domn? De ce crezi ca sunt un el, si nu o ea? Sau de ce crezi ca sunt ceva in particular? De ce comentariul tau a trebuit sa inceapa cu tine presupunand ce sunt eu? Avea asta importanta fata de subiectul despre care se discuta? Nu prea cred, asa ca tu spunand "domnul" catre cineva pe care nu cunosti si caruia nu-i cunosti pronumele folosite, nu era deloc necesar.

| regis a răspuns (pentru Mayhem666):

De fapt nu cred ca esti un el, dupa cum nu cred ca esti nici o ea, din simplul motiv ca nu mă intereseaza sexul sau genul tau, nici alte sinonime legate de asta. Nu m-ar mira nici sa fii printre cei indecisi in aceasta privinta. De aceea cuvantul de inceput nu este o presupunere, ci doar o zeflemea. Si cu asta inchei ai discutia, ca deja o dam in lambada.

11 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Totul se oxideaza chiar si alea din otel inoxidabil, dupa vreo 25.000 de ani, dar nu cred ca raspunsul asta il cauti. Atata timp cat ai un calorifer bunicel posibil semi-inoxidabil care nu e expus la elementele naturii cum ar fi ploaia spre exemplu, atunci ar trebui sa fie ok.
Caloriferele mai noi cred ca sunt facute din otele mai rezistente care nu se oxideaza asa de repede chiar daca ar fi expuse la umiditate.

| AdioTPU a răspuns:

Da.

| Paracetamol0lol a răspuns:

Nu, te țin o viață

| Lambruzau a răspuns:

Depinde!
E foarte important ce agent termic ai, ce apa folosesti in instalatie, ce vopsea e data pe calorifer, din ce sunt tevile prin care ajunge apa, la cum ii flacara la centrala, la cum bate vantul prin perdele, ora la care sunt incalzite…e mult mult de studiat. Iese cu grafice si daca ti mai da si cu virgula trebuie sa mergi la producator sa mute virgula stii ce zic?