| bebitzuluy a întrebat:

Cand se planteaza florile in jardiniere?

2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Dupa obiceiul taranesc,florile sunt scoase afara din casa(muscate etc) de sf. Gheorghe si sunt bagate la iernat de sf. Dumitru! In principiu, intre aceste date pamantul nu mai ingheata, chiar daca este frig! Eu am multe jardiniere si respect aceasta regula.Sunt insa flori care rezista in jardiniere la frig, precum panselutele, zambilele, primulele! Ele pot sa fie puse in jardiniere inaintea altora!

| lindemona a răspuns:

Bună,

Acest lucru depinde foarte mult de tipul florilor. Ca să ştii concret despre o anumită floare caută aceste detalii pe www.ro.wikipedia.org sau scrie pe www.google.ro numele acesteia şi o să poţi vedea toate detaliile despre floarea rspectivă.
Cred că este mai bine aşa pentru că nu sunt toate florile la fel. Unora poate să le dăuneze ceea ce altor flori le place.

O seară plăcută.