| wannabe a întrebat:

Cat consuma o masina de spalat daca are consum de energie anual (kWh/an) este 167? Vreau sa aflu cam cat costa in medie o spalare obisnuita de haine la masina. Ma puteti ajuta?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Consumul unei masini de spalat se calculeaza pentru 40 grade Celsius, 12-13 spalari pe luna de cate o ora. Deci consumul difera si de temperatura la care o folosesti.

| neutrino a răspuns:

Orice consumator electric are o anumita putere electrica, data in W sau KW. Aceasta putere, inmultita cu timpul de functionare, exprimat in ore, iti da consumul exprimat in KWh. Masina de spalat are diverse programe, fiecare avand un timp specific de spalare, dar si o temperatura de spalat specifica, deci problema calcularii consumului se complica putin.
Cel mai simplu este sa scoti totul din prize timp de o ora (cu exceptia masinii de spalat), timp in care speli cu programul cel mai des folosit. Inainte si dupa spalat citesti cat indica contorul electric, faci diferenta intre cele doua citiri si astfel afli consumul mult cautat de tine. Nu uita ca dupa ce ai terminat, sa bagi inapoi in priza frigiderul!

| EDMProducerPPG a răspuns:

Acum depinde de cat ii dai sa manance...