| andrrrr a întrebat:

Cata lumina ii trebuie un bonsai? Unde sa-l tin?

Răspuns Câştigător
| astrolutza a răspuns:

Bonsaiul are nevoie de lumina indirecta si ii prieste soarele de dimineata care nu este foarte puternic. vara in nici un caz sa nu il lasi in bataia soarelui pentru ca se va usca sigur... apoi pentru a creste uniform, sa il intorci o data la cateva saptamani cate putin( la fel ca pe oricare alta planta). si parca temperatura buna pentru el este de 20 maxim 30 de grade Celsius.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bonsai-ul nu se tine nici la soare, nici in intuneric. Intre.
In functie de felul arborelui, cantitatea de apa variaza. De obicei se uda la 2-3 zile, putin, dar si pe frunze.
La interval de 1-3 luni i se pune ingrasamant specific in ghiveci, tot in functie de arbore.

| d3rutat a răspuns:

Am avut si eu nevoie de ajutor la un moment dat si am gasit urmatorul site cu informatii despre bonsai: Bonsai Club Romania http://bonsaiclub.ro Poate te ajuta si pe tine! :)