| BelleDy a întrebat:

Cat de des trebuie uda un bonsai?

4 răspunsuri:
| alexpr2000 a răspuns:

Eu-l ud de 2 ori pe zi cu putina Apa dar daca vrei poti sal uzi odata pe 2 Zile :X

| AnimeChu a răspuns:

Depinde de felul bonsai-ului. Eu am avut unul şi-l udam destul de des, cam odată la 2 zile, şi tot mi s-a uscat.
Eu una îţi recomand să-l uzi o dată pe zi, dar nu cu multă apă. Bonsaii au nevoie de foarte multă apă, în Japonia există reţele întregi de irigaţie pentru bonsai.

| AleXXCiho a răspuns:

Cheia succesului in arta cresterii bonsailor o reprezinta udarea corecta. Udarea excesiva, dar si lipsa udarii, pot duce la uscarea plantei si pieirea ei.

Bonsaii au nevoie permanenta de umiditate. Pentru a stabili la cat timp trebuie udat este bine sa stii ca acest procedeu difera de la un bonsai la altul, in functie de: specie, dimensiuni, de substratul folosit, de varsta plantei sau anotimp. Asadar, acesta multitudine de variabile nu permite stabilirea unor reguli precise pentru udarea plantei.

Un procedeu de udare care poate fi aplecat cu success la totate tipurile de bonsai, este scufundarea vasului in care acestia stau, intr-un recipient cu apa. Nivelul apei este indicat sa acopere ghiveciul si sa ajunga pana la inaltimea de circa 2cm al trunchiului acestuia. Lasa ghiveciul in apa pana cand ies toate bulele de aer din pamant, insa nu mai mult de 2-3 minute.
ATENTIE! Nu lasa bonsaiul prea mult in apa ci doar pana cand pamantul este saturat, altfel este posibil ca acesta sa moara.

Procedeul se va repeta doar cand pamantul se usuca. Poti sa-ti dai seama cand planta trebuie udata iar, incercand pamantul cu degetul. Daca solul este umed, spongios sau moale, nu este nevoie sa-l uzi.

De asemenea, nu uita sa pulverizezi apa pe frunze. Acest procedeu are rolul de a curata planta de praf si totodata de a-i asigura umiditatea de care are nevoie.

| BelleDy explică:

Bonsaiul este ligustrum(lemn cainesc)