| sufletel13 a întrebat:

Trebuie neaparat sa i dai ingrasamant la bonsai sau traieste si fara?

Răspuns Câştigător
| dicarmencitta1957 a răspuns:

Lumina: Prefera lumina directa. In cazul in care este asezat in lumina indirecta, exista
riscul ingalbenirii frunzelor.
Temperatura: Ca bonsai de exterior -10 – +30 grade Celsius.
Ca bonsai de interior +15 – +28 grade Celsius.
Se recomanda iernatul anual.
De asemenea se recomanda evitarea locurilor unde se afla curenti de aer permanenti.
Udarea: Necesita multa apa, daca nu este lasat sa se usuce solul, isi va pierde frunzele.
Fertilizare: Este recomandat a se fertiliza la finele primaverii si inceputul toamnei.
Boli si daunatori: gandaci si viermi de scoarta, paianjeni rosii, paduchi.
Eu mi-am cumparat un bonsai de la Ikea si mi-au dat o carte cu instructiuni si spune ca trebuie sa-l scufunzi intr-un lighean cu apa si el isi ia cata are nevoie.Ai sa vezi ca atunci cand il bagi in apa, ies la suprafata bule de aer, cand numai ies inseamna ca numai are nevoie de apa.Succes.

4 răspunsuri:
| claudya a răspuns:

Depindede solul pe care il are in ghiveci...

| Onutzu a răspuns:

Am si eu unul l-am primit cadou de la tata si al meu traeste chiar daca ii pun apa cand imi aduc aminte de obicei cam uit sa ii pun. ce sa mai zic de ingrasamant ca nu a vazut asa ceva si inca rezista. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa pui ingrasamant micutului tau copacel dar se desvolta mai repede cu el. Sa ai mare grija cu el ca poate sa distruga radacinile si este foarte pacat.

| d3rutat a răspuns:

Am avut si eu nevoie de ajutor la un moment dat si am gasit urmatorul site cu informatii despre bonsai: Bonsai Club Romania http://bonsaiclub.ro Poate te ajuta si pe tine! :)