Întrebare recomandată | painecuzahar a întrebat:

Cate ore trebuie o casa aerisita zilnic in mod normal?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de vremea de afara. Eu am un ceas/statie meteo misto, care imi arata temperatura si umiditatea din casa si din exterior, si imi sugereaza sa inchid sau sa deschid geamul, atunci cand afara e mai bine decat inauntru.
Trebuie sa gandesti putin dpdv fizic, sa-ti dai seama cand sa aerisesti, pentru a fi eficient.
Pe vremea asta ploioasa, e suficient sa lasi 20 de minute un geam rabatat, cat sa iasa eventualele mirosuri din casa. In rest, afara este frig, iar umiditatea bate spre 100%, ceea ce nu iti doresti in casa.
Un moment perfect de aerisire este atunci cand afara sunt temperaturi sub 0 grade. Atunci este aerul foarte dens (oxigenat), iar umiditatea foarte mica. Daca ai peste 20 de grade in casa, deschizand geamul la 0 grade, aerul din casa va iesi foarte repede, si va fi inlocuit de aer rece, curat.
Vara, in perioadele caniculare, este bine sa aerisesti dimineata foarte devreme, inainte sau in preajma rasaritului.
Revenind la intrebarea ta, e la libera ta apreciere. Cu cat temperaturile sunt mai apropiate, cu atat aerul circula mai greu din casa afara si invers. Deci cu cat este mai frig, cu atat aerisesti mai putine minute, iar efectul este mai bun.
Cand afara este foarte cald sau foarte umed, nu este un moment bun pentru aerisit, si deschizi geamul doar daca miroase urat in casa.

| painecuzahar explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Poti sa imi zici cum se numeste statia?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru painecuzahar):

Auriol, am prins-o la Lidl cu 65 de lei.
https://www.lidl.be/......p100335267

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De doua ori pe zi cate 10 minute.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cât consideri tu că e necesar.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu vorbim de ore.Dar este suficient sa aerisesti cam 10 minute de 3 ori pe zi sau maxim de 4 ori pe zi. Daca vrei raspunsuri serioase iti recomand sa il urmaresti pe Marius Soflete pe Youtube, e inginer si vorbeste, pe langa altele, inclusiv de necesitatea de a pastra un nivel de umiditate controlat in propria locuinta, aerisind de mai multe ori pe zi.

| RaduRobertRO a răspuns:

Toti au zis ca depinde de tine, banuiesc ca te gandeai la cat ar fi minim suficient: 10 minute pe zi e ok ( dar depinde unde stai - la strada, la curte, la oras sau la tara. sa nu te polueze si prafuiasca mai rau daca deschizi geamul decat daca n-l deschizi. Orium de aerisit trebuie, soltiile insa difera de la caz la caz.

| Anonim027 a răspuns:

Cu cat mai mult cu atat mai bine pentru tine

| teajutcudrag111 a răspuns:

Gen, nu ai nevoie de o limita de timp. aerisesti casa pana simti ca aerul pe care il inspiri e mult mai curat si neincarcat de praf si alte mirosuri

| MiryamRose a răspuns:

La mine e mai mereu un geam deschis indiferent de temperatura de afară. Dacă e foarte frig las doar la bucătărie 1 deget deschis. Somnul e mai bun dacă lași un pic geamul deschis. De multe ori durerile de cap vin de la lipsa oxigenului și a căldurii excesive.