| Ion_Anita_1978 a întrebat:

Câți saci de ciment, și cât nisip îmi trebuie pentru 3metri cubi de beton? Mulțumesc anticipat

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde la ce il folosești. Cel mai utilizat este B250, are merge la aproape orice utilizare casnica si pentru care ai nevoie de cca. 20 de saci de 40 kg (sau 40 de saci de 20 kg, mai ușor de manevrat) si de aproape 4 mc de agregate ( de preferat 2 mc de nisip si 2 mc de pietriș, se pot aduce pe același camion).

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista cantitati fixe, acestea depind de marca de beton de care ai nevoie.
Vezi si aici cantitatile necesare:
https://www.blog.noiconstruim.ro/......1620-b250/

| relian a răspuns:

Sa faci beton ai nevoie de mai mult decat arati tu, adica si de piatra si de apa, toate astea cantarite, asta daca vrei sa faci un beton bun.Sunt retete de betoane, le gasesti pe net, le urmezi si faci cum spun aia acolo.
Cel mai indicat ar fi sa cumperi betonul dea gata facut, te duce mai ieftin.