| Dema a întrebat:

Ce sa fac daca am scapat mercurul din termometru pe podea? pai nici nu stiu precis daca e mercur e un fel de mingiuti rotunde mici mici si argintii, asta e mercur? ce sa fac?

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Mingiutele acelea sunt mercur! Nu le atinge cu mana si nici nu le lasa imprastiate prin casa --- sunt f. toxice! Procedeaza asa cum te invata aici :http://eea.ngo.ro/materiale/Termometre_cu_mercur.pdf

| zdrangoi a răspuns:

Da.e mercur.vezi ca e toxic.strage-l cu un faras si arunca-l.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e mercur.si ai grija sa nul atingi.winking ia-l si u cu ceva.

| cipricocut a răspuns:

Ai grija ca e toxic, ai grija cum il tragi, in nici un caz pe nas happy, la wc cu el

| Iron3 a răspuns:

Mercurul se gaseste in stare lichida la temperatura normala si este argintiu. Nu stiu despre mingi rotunde mici. Dar ai grija oricum.

| bianca2001 a răspuns:

Da,mercur este. Nici o grija mercurul fuge, daca nu e descantat nu face rau, aduna-l

| KlaraWeiss a răspuns (pentru bianca2001):

Citeste ce a scris alessia5158; asta cu descantatul, scuza-ma, e o prostie. Mercurul e foarte toxic.

| ΔH a răspuns (pentru bianca2001):

Un raspuns mai idiot ca al tau, n-am mai vazut. laughing