Întrebare recomandată | Volodea19 a întrebat:

Cum e mai ieftin sa fac un gard, cu plasa bordurata sau plasa simpla!?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este mai ieftin din plasa de sarma si mai ușor de montat. Din plasa bordurata este mai scump, mai pretențios la montaj (stâlpii trebuie sa fie la distanta exacta, perfect paraleli, la aceeași inaltime), in schimb este mai trainic si mai aspectuos.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cu plasa împletită zincată (se vinde la rolă de 10-15m) sau cu plasa sudată (la bucată), ieși mult mai ieftin, dar trebuie să cumperi si câțiva stâlpi (pot fi si din lemn, dar cu timpul trebuie să-i inlocuiesti/ori din ciment).
Panoul bordurat e mai elegant, dar ceva mai scump. Și in aceasta situatie, ai nevoie de stâlpi de sustinere (insa, din metal, care costa mai mult decat cei din lemn).

Poate primești un răspuns de la un meseriaș (cu experiență). Eu doar m-am lovit de o situatie asemănătoare, când am fost nevoită să fac un separeu in curte.

| IIIshaneIII a răspuns:

Un gard din nuiele de pom impletite e cel mai ieftin aproape gratis

| CarcotasulVesel a răspuns:

Uita de ieftin
cel mai bine e sa il faci cu sarma ghimpata
transee, saci de nisip si mai ales... cuiburi de mitraliera big grin