| andreizwx a întrebat:

Cum pot sa desfac surubu de la roata asta de scaun de birou pentru a o curata de par? https://imgur.com/2RlX70z
https://imgur.com/2mdNuYn

Răspuns Câştigător
| nukeyly a răspuns:

1. Ala nu e un surub_surubul si piulita sunt elemente demontabile, ce ai tu acolo e o roata nituita, nit[ deci o asamblare nedemontabila] ce seamana cu un surub, partea cu gaura lasata daca e de 6-8mm iei un burghiu cu diam mai mare ca buza, o idee ex 8-10mm, cu o filetanta [ex: gen dewalt 796/805/999] ii dai pana se duce capul de nit, nu mult vreo ~20 secunde max, e un material moale de fel, axul ala de obicei tine 15-30kg/roata.

2. Apoi cauti un surub[M6-mai degraba decat un M8 din ce vad la ochi] clasa/grupa 8.8 de diametru si lungime potrivite plus saibe 1+1 pentru fiecare capat[cu diam ext mai mare ca gaura de ax] si o piulita cu autoblocare[cu plastic ce previne desurubarea la trepidatii].

Daca vrei sa fi pe val mergi pe full inox A2 sau A4 dar aici nici dedeman nici merlin nu te ajuta poate hornbach.

| andreizwx explică (pentru nukeyly):

Ok o sa incerc mersi

1 răspuns: