| Apostol_Viorica_1955 a întrebat:

Cum pot sa izolez un perete interior de pe care se umfla si se cojeste vopseaua lavabila? M-ar interesa o vopsea care sa reziste la umezeala!

Răspuns Câştigător
| BrunetteGirl21 a răspuns:

Vopsea cu argint happy

7 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Rigips cu siguranta.

| relian a răspuns:

Lipesti pe perete dupa ce razi vospseaua asa care se ia, deci lipesti polistiren subtire de 1 cm grosime sau cel maibine polistiren din ala ce se pune si sub parchet ca e mai tare mai rezistent.Il lipesti f bine cu adeziv.Peste el lipesti apoi rigips direct si ai terminat lucrarea.Asta daca nu prea vrei sa faci cheltuiala mai mare.Ma refer ca inainte poti prinde ceva sipci chiar si din scindura pe perete, lipesti apoi izolatia ce am zis si prinzi apoi pe acele sipci rigipsul si atunci stii sigur ca sta bai bine decit daca ar fi lipit.Si cu asta ai terminat povestea. Daca pui doar rigips peretele ala se va face tot naspa pentru ca va transpira cumva.Asa izolindul cu polistiren el va ramine rece si nu va mai fi umed, nu mai ai treaba cu el. Vopsea sa reziste la umezeala daca pui peretele va face condens oricum si tot rau va fi.Aia este metoda cea mai buna ce am zis mai sus.

| Mihaela1964 a răspuns:

Cred ca intai trebuie sa inlaturi sursa umezelii; daca peretele corespunde unei bai inseamna in baie ceva e spart, o conducta sau o scurgere.Trebuie depistat si reparat, apoi peretele cu probleme curatat pana la glet, lasat sa se usuce perfect, aplicat glet, uscat si dat cu lavabila.Nu cred ca lipind rigips se rezolva problema pentrui ca umezeala va intra si-n rigips.Lipind polistiren umezeala ca urca prin capilaritate si se va extide.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Mihaela 1964 are dreptate, inati trebuie depistata sursa umezelii, peretele se izoleaza pe-afara cu polistiren, dar numai dupa ce depistezi cauzele umezelii, de unde sunteti, este vorba de un perete la casa de curte sau apartament la bloc?

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Citesti mesajele de pe TPU?

| DuduRadu a răspuns:

Baga zapada artificiala care se foloseste si la pereti exteriori sau daca nu prinde rigips dar trebuie niste vata speciala pe sub acel rigips

| geani71 a răspuns:

Nici nu cred ca este indicat sa se faca izolatie daca acolo exista umiditate, dupa cum spui ca peretele se umfla nu cred ca e vorba doar de umiditatea obisnuita din baie, ci cred ca e ceva mai mult. Trebuie gasita si inlaturata sursa umezelii in exces. Intrebai de vopsea rezistenta la umezeala, Aeria Gold all-inclusive are permeabilitate la vapori si are si un alb foarte frumos.