| VIKZ a întrebat:

Care e cea mai buna vopsea lavabila de interior si de ce?

17 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde de cit vrei sa dai pe o lavabila buna. Cele mai bune sunt Sto, care e si cea mai scumpa, si Caparol. Dar cred ca pentru un pret mediu, cele mai bune sunt Spor si Savana. De ce? Sto - rezistenta cea mai buna, putere de acoperire mare, se intinde mai bine decit orice lavabil, la cit acoperi cu Sto, iti trebuie dublul de cantitate de lavabil "obisnuit", Caparol, are o rezistenta f buna, si se "intinde" bine, si se lucreaza usor cu ea, iar Sporul si Savana au un pret bun la o calitate acceptabila. In cazul Sto si Caparol, daca picura pe undeva accidental, e bine sa se curete imediat, altfel datorita rezistentei bune, mai apoi curatarea devine un chin.

| darrio2007 a răspuns:

Iti recomand Spor sau Oskar cu ioni de argint.Se spala usor eventualele pete.Bineanteles ca si preturile sunt pe masura.In jur de 170 lei 25 kg(15 litri).

| VIKZ explică (pentru darrio2007):

Nu conteaza pretul, si eu m-am gandit la oskar

| darrio2007 a răspuns (pentru VIKZ):

Este foarte buna.Tot cu Oskar mi-am zugravit si eu apartamentul. Daca mai vrei lamuriri in acest sens poti sa ma mai intrebi.Sunt de meserie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Daca tot esti in aceasta meserie, te rog sa-mi spui un var lavabil dar alb care sa reflecte lumina. Majoritatea parca o absorb, parca ar fi huma. Am vazut cea ce caut, intr-o casa, dar nu a stiut nimeni sa-mi spuna cum se numeste. Si nu, nu era cu ioni de argint sau mica, etc. Multumesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Multumesc

| nukeyly a răspuns:

@ VIKZ__Care e cea mai buna vopsea lavabila de interior__
La intrebarea asta trebuie sa-ti raspunda un chimist dedicat cu cateva doctorate in vopsele lavabile,
pana una alta fiecare mester iti recomanda pe verde pe rosu sau pe aia ca acopera mai bine ca cealalta.

Dar si aici vorbim de un mare DAR, pe care nu-l prea stie lumea: EMISIILE!
in sua s-au interzis vopselele cu plumb din parca 1978, in china abia in 2007
deci cate jucarii cu plumb au ajuns la copii?

Vrei o lavabila de ex: STO aia la magazin zic asa:
15L 200 RON (in oct 2017) acopera 70mp in 2 straturi, produs nemtesc si cu emisii scazute(da ce inseamna emisii scazute aici revin iar la chimistu doctorant...).
_no sa auzi info din astea in dedeman sau praktiker unde brutaru habarnist de metalurgie vinde cuie
clasa 12.9 din plumb otelit triplu cementat si asteapta clopotelu sa plece acasa cu viteza luminii prin gaura neagra.

Daca esti un om ce baga in casa mobila de pal(inventie moderna ieftina si toxica), dar EMISIILE de formaldehida nu
conteaza ca te crezi iron man si tu bei trei pahare de 500 ml de formol+venin de vipera
(( El Macho from Despicable Me 2 https://www.youtube.com/watch?v=aO8X89Zrzq4 ))
pe zi pentru potenta cica... las-o moarta cu labila de calitate.

De cate ori n-am dat eu sau altcineva cu lavabile/gleturi/vopsele ieftine(ca asta se cere) de dupa mirosea incaperea,
camera sau casa scarii chiar si luni de zile(cum zice prostimea) acel miros de NOU de CURAT cica?! WTF treziti-va_>> sunt
EMISIILE care bineinteles ca sunt TOXICE SI CUMULATIVE ca formaldehida din mobila de pal nu te loveste in cap pe loc ci
incet in timp..., da nimeni nu specifica asta(ca trebuie sa vanda produsu), crezi ca de inhalezi diluant face bine?, nu
face, de aia exista masti de vapori organici dedicate

asa si cu lavabila trebuie sa stii ce sa iei, da pana sa ai o informare stufoasa pe lavabile da un ochi aici
https://www.naturalpaint.ro/
e bine sa fi cu natura si nu invers, asta daca te intereseaza sanatatea pe termen lung
daca nu, bea flexat, formol in continuare.

Unii izoleaza cu polistiren altii cu placi de canepa, stiu ei de ce.
SI INCA O PARALELA:
===========
omu de lemn
Building Without Nails The Genius of Japanese Carpentry
https://www.youtube.com/watch?v=rMtSc2MJLcw
===========
hai pa.

| PavelAndrei78 a răspuns:

Dupa parerea mea o lavabila buna inseamna sa se aplice usor, sa acopere foarte bine si sa poata si curatata fara sa ramana urme. Am incercat si eu o vopsea noua careia i s-a facut ceva reclama la tv si pe care mi-au recomandat-o si meseriasii mei. Este vorba de Aeria Gold all-inclusive; imi place ca peretele este matasos la atingere si foarte alb.

| DanielaAncuta a răspuns:

Aeria Gold foarte buna pentru ca se curata foarte usor si are permeabilitate la vapori

| paraschivrazvan25 a răspuns:

Am gasit aici cateva raspunsuri si recomandari http://reducereonline.ro/cum-alegi-cea-mai-buna-vopsea-lavabila/

| paraschivrazvan25 a răspuns:

Am gasit cateva informatii bine documentate care sper sa fie de ajutor http://reducereonline.ro/cum-alegi-cea-mai-buna-vopsea-lavabila/

| Kykyshor1 a răspuns:

Lavabila foarte buna de interior e cea de la San Marco, chiar foarte buna

| Lucyan_Ionut_1985 a răspuns:

Minciuni mai mari ca tine. Am luat 2 cutii mari de aeria gold pentru apartament si sunt d f f f proaste. Am dat cu alb tavanele si nu era omogen. Se vedea din loc in loc fosta vopsea (Tot alba). Am colorat.o si mi.a scos dormitorul in 10mii de nuante de la alb pana la liliac inchis. Am luat 1 savana teflon la 8.5 litri si am dat tot apartamentul o singura mana peste rahatul ala si m.a scos din belea.

| PavelAndrei78 a răspuns (pentru Lucyan_Ionut_1985):

Oare la ce va referiti cand spuneti 2 cutii mari? Va referiti la galetile de 15 litri? Nu vad de ce ar lua cineva 2 galeti de 15 litri pentru un apartament atata vreme cat pe ambalaj spune ca e pentru suprafete de cca 200 mp. Asa ca dati-mi voie sa nu va cred...domnule Lucyan

| alinu11 a răspuns:

Cele mai bune sunt Satinul de la Astek si Oskarul Ceramic de la Deutek. Pot fi folosite in orice tip de incapere, sunt semi-lucioase, se curata foarte usor cu apa si detergent si nu se duce culoarea, cel putin la Satin. Au un pret destul de mare dar isi merita fiecare banut. La Savana cu teflon cred ca doar reclama e de ea; se curata destul de greu si apar crapaturi in stratul de vopsea. Si vopselele de la Dulux sunt foarte bune dar nu cele comercializate la noi.

Alte răspunsuri