| vixi02 a întrebat:

Cum sa sadesc ghioceii?

4 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Cu 30 ani in urma am adus din padure un cos de ghiocei cu bulbi si i-am plantat in pamant pe rondul de flori in curte
de atunci s-au inmultit enorm de mult si in fiecare primavara am un covor de ghiocei inflorit, va sfatuiesc sa nu ii rariti

Elianna
| Elianna a răspuns:

Se iau de la locul lor de bastina cu bulbul din pamant(are o mica ceapa ca radacina) si se replanteaza unde vrei, avind grija ca bulbul sa fie tot in pamant, de preferat locuri mai umbroase si umede. Daca il replantezi acum va inflori la anul'.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Se planteaza cu tot cu bulb, eu am gasit in padure cu 2 ani in urma i-am plantat si anul trecut au inflorit, ghiocei, branduse brebenei toporasi, viorele.Anul acesta au aparut mai multi, dupa ce se trec florile trebuie sa ii mai raresc.

| Any_1345 a răspuns:

Ii sadesti cu tot cu radacina dar nu stiu de se vor prinde ca eu am pus anul trecut dar nu a iesit macar unul asa ca nu te kinui.