| Daniel26 a întrebat:

Daca folositi in bucatarie in loc de aragazul classic, o plita pe gaz impreuna cu un cuptor ( din acela care arata gradele), sunteti multumiti? merita banii? Ce marca/model de plita+cuptor recomandati?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce pot sa iti spun este doar ca... Costa ca dracu sa pui asa ceva in bucatarie. Chiar si 20.000 lei cele profesionale. Vrei cumva sa iti deschizi restaurant?

| Daniel26 explică (pentru anonim_4396):

Nicidecum, cu 1500 lei vreau sa rezolv problema. Nu stiu de care sa iau, n-am mai avut. Vreau sa imi arate gradele, sa aiba timer.

| MeraO a răspuns:

Eu nu m-as mai intoarce niciodata la un cuptor cu gaz. cel pe curent este exceptional; dupa parerea mea merita banii si sunt si multe oferte asa ca sigur vei gasi ceva care sa-ti convina. In plus, un cuptor pe curent e mai ieftin decat unul pe gaz. Si Arctic produce plite si cuptoare si sunt f. bune

| emy1979 a răspuns:

Am achizitionat de un an plita cu gaz Hansa si cuptor electric tot din gama Hansa (flanco ) cuptorul electric este foarte dotat, gatesc mult in el si sunt foarte multumita, plita in schimb nu ii pot regla flacara cum imi doresc, prietenele mele au plita pe inductie si e super, intre cuptor electic si cel pe gaz as alege cu siguranta electric dupa ce am probat eu aceeasi reteta in ambele cuptoare

| Daniel26 explică (pentru emy1979):

Multumesc pentru raspuns, nici pana acum nu m-am decis. O sa am in vedere opinia ta. Oare problema cu reglatul nivelului flacarei este in functie de model sau sa fie o caracteristica generala. E important sa poti regla flacara in functie de ceea ce gatesti, nu? Referitor la variantele electrice, oare nu se consuma mult curent? se simte la factura lunar? ce spun prietenele?

| emy1979 a răspuns (pentru Daniel26):

Casele noastre sunt cam de aceeasi marime, avem facturile de curent aproape la fel + - 10-20 lei, noi 4 persoane cu toate cele necesare pentru ajutorul femei din casa ( masina de spalat vase, haine, sistem udat gazon...) prietenele mele aceleasi dotari doar 3 persoane atat e diferenta

| Daniel26 explică (pentru emy1979):

Asadar, cuptorul e ok, coace bine, nu-i asa? Vad ca are si ventilator, ceea ce e si mai bine. Singura problema e plita la care aveti probleme cu reglarea flacarei, nu? in ce sens, e fie prea mica, fie prea puternica? are anumite nivele de crestere? Plita se poate schimba, in sensul ca se poate lua de la alt producator? nu depinde de cuptor, nu? sunt 2 obiecte separate?

| emy1979 a răspuns:

La cuptor nu am nimic de comentat, nici la coacere, nici la incalzire, prajituri complicate sau simple, fripturi, imi ies impecabil, la plita nu pot regla flacara sa fie mica mica cum o aveam la aragaz iar cea mare de la wok e imtradevar mare, dar una peste alta te obisnuiesti cu ce ai